Trwa ładowanie...

Ruszyła sprzedaż Toyoty Mirai, pierwszego seryjnego samochodu na wodór

d106oz6
d106oz6

Toyota Mirai to pierwszy seryjnie produkowany samochód na ogniwa paliwowe zasilane wodorem. 15 grudnia 2014 roku ruszyła sprzedaż tego samochodu w Japonii, a w przyszłym roku będzie go można kupić również w Ameryce i Europie.

Nowe japońskie auto na pewno będzie produktem niszowym – z jednej strony z powodu dopiero rozwijającej się infrastruktury tankowania wodoru, a z drugiej z powodu ceny. W Japonii Toyota Mirai kosztuje 6,7 mln jenów, czyli 190 tys. zł, ale rząd ma plan wprowadzenia refundacji w wysokości 2 mln jenów. Kiedy samochód na wodór będzie można kupić w Europie? Toyota planuje wprowadzenie modelu Mirai do sprzedaży na Starym Kontynencie we wrześniu 2015 roku. Początkowo będzie on dostępny w Wielkiej Brytanii, Danii i Niemczech, ponieważ przede wszystkim w tych krajach powstaje infrastruktura pozwalająca tankować wodór. W innych państwach nowa Toyota ma się pojawić w 2017 roku. Jednak w Europie będzie ona jeszcze droższa – po uwzględnieniu VAT-u, w Niemczech ma kosztować 71 400 euro, czyli ok. 300 000 zł.

* Ile wart jest twój samochód? Możesz się łatwo przekonać * Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych modeli w historii, który może odmienić obraz motoryzacji w przyszłości. Jest on nie tylko ekologiczny, ale pozwala korzystać ze wszystkich zalet napędu elektrycznego bez jego największych wad jak ograniczenie zasięgu, czy kosztowne i zużywające się akumulatory. O tym, czy samochody napędzane dzięki ogniwom paliwowym faktycznie wyprą auta spalinowe przekonamy się prawdopodobnie dopiero za kilkanaście, albo kilkadziesiąt lat, jednak dziś wydają się jedną z najmocniejszych alternatyw.

d106oz6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d106oz6
Więcej tematów