Trwa ładowanie...

Rękawice motocyklowe będą obowiązkowe w Hiszpanii. To nie pierwszy taki kraj

Kaski motocyklowe są obowiązkowe w całej Europie i w większości państw na świecie. Jednak to jedyny taki element stroju motocyklisty. Hiszpania idzie krok dalej i wprowadzi nakaz jazdy w rękawicach. Obowiązek ten funkcjonuje już w sąsiednim kraju.
Share
Hiszpania wprowadzi obowiązek jazdy motocyklem w rękawicach.
Hiszpania wprowadzi obowiązek jazdy motocyklem w rękawicach.Źródło: Getty Images, Fot: Sergei Bobylev
dbv6lrh

Jakie są najważniejsze elementy stroju motocyklowego? Bez wątpienia numerem jeden jest kask i chyba mało kto w Polsce nie wyobraża sobie jazdę bez niego. Często na drugim miejscu wymienia się rękawice. Z jednej strony mogą one być niedrogie, a z drugiej są kluczowe w kwestii bezpieczeństwa, gdyż niemal każdy wypadek kończy się upadkiem, a ten odruchową próbą podparcia się dłońmi.

Choć nie zagraża to życiu tak jak uraz głowy, to o obtarcie dłoni bardzo łatwo. Taka kontuzja jest natomiast bolesna i może nie tylko uniemożliwić jazdę do czasu wyleczenia, ale też oznaczać np. przymusową przerwę od pracy.

Nie powinno zatem dziwić, że Hiszpanie chcą z rękawic motocyklowych uczynić obowiązkowy element stroju motocyklisty. Przepis ten niedługo wejdzie w życie i każdy poruszający się jednośladem w tym kraju będzie musiał mieć na dłoniach rękawice spełniające zadanie ochronne.

dbv6lrh

Hiszpania nie będzie zresztą pierwsza. Taki przepis obowiązuje już we Francji, gdzie każdy motocyklista musi jeździć w kaski i rękawicach. Bez wątpienia prawodawcy z Hiszpanii patrzyli na doświadczenia sąsiadów w tej kwestii.

Choć jazda w rękawicach motocyklowych nie jest w Polsce obowiązkowa, to najczęściej wymieniane są zaraz po kasku jako ten element stroju, który motocyklista powinien mieć. Początkujący motocykliści nierzadko jeżdżą w zwykłych kurtkach czy spodniach, ale zakładają rękawice. Mają one jeszcze jedną ważną funkcję – szczególnie w naszym klimacie.

Stanowią ochronę przed wiatrem i zimnem podczas jazdy. Tym bardziej że dostępne są w różnych wersjach – od cienkich sportowych, po turystyczne, które sprawdzą się przy każdej aurze (również w deszczu). Dodatkową zaletą rękawic motocyklowych jest też pewniejszy chwyt kierownicy. Nie ma np. ryzyka, że spocona ręka pośliźnie się na manetce.

Czy Francja i Hiszpania zwiastują nowy trend w przepisach i w kolejnych krajach będzie wprowadzany nakaz jazdy w rękawicach? Nie jest to wykluczone. Jednak niezależnie od przepisów na pewno dobrze je mieć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dbv6lrh

Podziel się opinią

Share
dbv6lrh
dbv6lrh
Więcej tematów