Trwa ładowanie...

Oszustwo spalinowe to za mało? Volkswagen ma nowy kłopot. Teraz z autami CNG

Oszustwo spalinowe to za mało? Volkswagen ma nowy kłopot. Teraz z autami CNGŹródło: PAP/EPA, fot: ARNE BAENSCH
dagi9v5
dagi9v5

*Na stacji benzynowej w Duderstadt w Niemczech podczas tankowania gazem ziemnym CNG doszło do eksplozji zbiornika w Volkswagenie Touranie. Jego kierowca został ciężko ranny. Tamtejsze stacje wstrzymały sprzedaż tego paliwa, a VW czeka na wyniki śledztwa i potwierdza, że wycofuje takie auta ze sprzedaży. *

Do zdarzenia doszło na stacji Aral i szefostwo koncernu błyskawicznie zarządziło natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży CNG. Firmy takie jak Shell, Esso czy Total również wydały oficjalne oświadczenia, podkreślając, że priorytetem dla nich jest bezpieczeństwo i czasowo odradzają tankowanie tego paliwa.

Rzecznik koncernu VAG podkreślił, że firma od pewnego czasu wycofuje ze sprzedaży samochody zasilane CNG, ale nie może poinformować, czy wypadek na stacji ma bezpośrednie przyczyny związane z konstrukcją tego modelu. Dotychczas tylko prokuratura ma dostęp do uszkodzonego pojazdu, a nie eksperci Volkswagena.

Samochód, w którym doszło do eksplozji, należy do grupy pojazdów wezwanych przez firmę do serwisów w sprawie korodowania zbiornika paliwa. Na ten fakt zwrócił też uwagę przedstawiciel VW. Posiadacze tych samochodów zostali wcześniej poproszeni o niekorzystanie z instalacji CNG, a jedynie z zasilania benzyną - aż do momentu wymiany korodujących butli. To druga już z rzędu kampanianaprawcza w tej sprawie. Poprzednia odbyła się cztery lata temu. VW w swojej ofercie ma kilka modeli z tego typu zasilaniem, m.in. Passat, Caddy oraz Touran.

dagi9v5

Według podanych informacji akcja dotyczy ponad 35 tys. aut VW zasilanych CNG z roczników 2006 - 2010. Szacuje się, że po niemieckich drogach jeździ ponad 100 tys. samochodów osobowych z zasilaniem gazem ziemnym. W tym tygodniu stacje w Niemczech wznowiły sprzedaż tego paliwa, ale nie dla właścicieli aut VW. Te nadal są objęte zakazem tankowania CNG. Polscy kierowcy aut z taką instalacją, wybierając się do Niemiec, powinni wziąć obowiązujące ograniczenia pod uwagę. Na szczęście w naszym kraju dominują w tej kategorii samochody wyposażone w instalację LPG, a CNG jest wykorzystywany przede wszystkim w pojazdach komunikacji miejskiej.

Borys Czyżewski/ WP Moto

dagi9v5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dagi9v5
Więcej tematów