Trwa ładowanie...

Nowe przepisy od 1 czerwca 2021 r. Zobacz wszystkie zmiany

1 czerwca 2021 r. przyniósł kierowcom motocykli i samochodów kilka ważnych zmian w przepisach. Mają one głównie na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych, ale też samych kierujących. Zobacz pełną listę nowych przepisów.

Piesi mają pierwszeństwo już przed wejściem na przejście.Piesi mają pierwszeństwo już przed wejściem na przejście.Źródło: Getty Images, fot: Michal Fludra/NurPhoto
d18vldq
d18vldq

Pierwszeństwo dla pieszego już przed przejściem

Potrącenia pieszych na przejściach nadal nie należą do rzadkości. Dlatego wzorem wielu innych krajów europejskich (np. Niemiec) nowe przepisy dają pierwszeństwo pieszym nie tylko wtedy, gdy już są na przejściu, ale też tym na nie wchodzącym. W praktyce oznacza to, że kierowca musi się zatrzymać przed przejściem w momencie, gdy pieszy już się do niego zbliża. Prawo jednak nie definiuje dokładnie w jakiej odległości od pasów musi znajdować się pieszy.

Co ważne, piesi muszą pamiętać, że przepis ten nie zmienił się w przypadku tramwajów. Również dla rowerzystów prawo zostało po staremu i mają oni pierwszeństwo dopiero po wjechaniu na przejazd.

Korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych

Z drugiej strony pojawił nowy zakaz dla samych pieszych. Podczas pokonywania przejścia nie można korzystać telefonu (lub innego urządzenia elektronicznego) w sposób, który ogranicza możliwość obserwacji jezdni. Choć przepis ten jest mało precyzyjny, to w praktyce zabrania przechodzącym przez ulicę patrzenia się w tym czasie w ekran telefonu.

50 km/h w zabudowanym przez całą dobę

Kolejną zmianą, która między innymi również ma poprawić bezpieczeństwo pieszych, jest zlikwidowanie prawa pozwalającego na jazdę 60 km/h w terenie zabudowanym w godzinach od 23 do 5 rano. Od 1 czerwca przez całą dobę na terenie zabudowanym obowiązuje ten sam limit wynoszący 50 km/h.

d18vldq

Minimalna odległość od poprzedzającego pojazdu

Szczególnie motocyklistów (ale nie tylko) ucieszy ostatnia nowość, która pojawiła się w przepisach. Uderzenie od tyłu w jednoślad jest bardzo niebezpieczne, a zapobiec temu ma ustalenie konkretnego minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych. Wynosi on w metrach połowę dopuszczalnej prędkości wyrażonej w km/h. Oznacza, że np. na autostradzie z limitem prędkości 140 km/h należy zachować dystans przynajmniej 70 m do poprzedzającego pojazdu, a przy 120 km/h jest to 60 m.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d18vldq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18vldq
Więcej tematów