Trwa ładowanie...
d24odiu

Nowe prawa rowerzystów

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowe prawa rowerzystów
d24odiu

Rowerzyści obok pieszych należą do najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego. Ponieważ jest to przyjazny środowisku i chyba najtańszy ze sposobów dość szybkiego przemieszczania się w zatłoczonych miastach, wiele państw na różne sposoby stara się wspomagać ten środek komunikacji. Już wkrótce spore zmiany w organizacji ruchu mogą wejść i u nas, co będzie oznaczać zwiększenie uprawnień rowerzystów w stosunku do kierowców samochodów.

(fot. PAP)
Podziel się

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym znajduje się już w Sejmie po pierwszym czytaniu na Komisji Infrastruktury i już niebawem trafi pod obrady posłów. Jej celem jest umożliwienie lepszej organizacji ruchu oraz promocji ruchu rowerowego w naszym kraju. Jednocześnie ma uaktualnić polskie prawo w tym zakresie z Konwencją Wiedeńską. Dziś w wielu kwestiach najlepsze rozwiązania stosowane w krajach, gdzie ruch rowerowy jest wysoce rozwinięty, są u nas niezgodne z prawem.

d24odiu

Jedną z najważniejszych zmian jest jednoznaczne określenie pierwszeństwa rowerzystów jadących drogą rowerową wzdłuż drogi głównej, nad samochodami skręcającymi w drogę podporządkowaną oraz z niej wyjeżdżającymi. Polska, jako jedyny kraj w Europie, ma bardzo niejednoznaczne przepisy w tym zakresie, co w praktyce jest powodem bardzo wielu niebezpiecznych kolizji.

(fot. PAP)
Podziel się

Poprawie bezpieczeństwa służyć ma także możliwość jazdy środkiem pasa ruchu tuż przed skrzyżowaniem. Zasada ta będzie obowiązywać, gdy nie ma wydzielonej drogi rowerowej, a z danego pasa ruchu można jechać w więcej niż jednym kierunku. Takie rozwiązanie ma zapobiec niebezpiecznemu dla rowerzystów wyprzedzaniu w obrębie jednego pasa ruchu. Dziś bardzo często dochodzi do sytuacji, że rowerzysta, który jedzie prosto, jest wyprzedzany przez samochód, który następnie skręca w prawo zajeżdżając tym samym drogę rowerowi.

Analogicznie sytuacja będzie wyglądać na rondach. Tu również, po wejściu w życie nowelizacji, rowerzysta będzie mógł całe rondo przejechać środkiem swojego pasa. Dzięki temu uniknie się wyprzedzania rowerów przez auta, co w ruchu okrężnym bywa szczególnie niebezpieczne.

d24odiu

Zobacz także: Testy na kartę rowerową - sprawdź czy zdasz!

(fot. PAP)
Podziel się

Jazdę rowerzystom ma ułatwić dopuszczenie wyprzedzania wolno jadących aut (np. w korku) z ich prawej strony. Dziś, mimo iż rowerzyści czynią tak nagminnie, jest to sprzeczne z obowiązującym prawem.

Taką możliwość przewidują przepisy ruchu drogowego obowiązujące w wielu państwach europejskich (m.in. Holandii, Niemczech czy Danii) i promują w ten sposób rower jako przyjazny dla środowiska pojazd, dając mu przewagę nad samochodem w warunkach wielkomiejskiego zatłoczenia ulic. Kolejna propozycja mówi o możliwości jazdy rowerzystów obok siebie, o ile nie utrudni to ruchu.

(fot. PAP)
Podziel się

Nowelizacja uwzględnia też rozwój rynku. Dopuszcza się przewóz dzieci w powszechnie dostępnych na rynku przyczepach rowerowych oraz stosowanie w rowerach opon zimowych z trwale w nich umieszczonymi elementami przeciwślizgowymi. Przyczepki do przewozu dzieci są bezpieczniejsze niż foteliki mocowane na rowerze, a dostępne na rynku opony rowerowe z kolcami są bezpieczne dla użytkownika, nie niszczą nawierzchni ze względu na znikomą masę rowerzysty i mały moment obrotowy kół roweru, a w warunkach zimowych znacznie poprawiają przyczepność.

d24odiu

Ustawa wprowadza także szereg innych udogodnień, takich jak możliwość jazdy chodnikiem w przypadku złych warunków pogodowych, czy śluzy rowerowe na jezdni, które poprawiają widoczność i będą umożliwiać bezkolizyjny skręt w lewo.

Wojciech Traczyk

Zobacz także: Testy na kartę rowerową - sprawdź czy zdasz!

d24odiu

Podziel się opinią

Share

d24odiu

d24odiu