Trwa ładowanie...
ycipk-3e3psk

Niewyspany jak pijany

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niewyspany jak pijany
(Thinkstock)
ycipk-3e3psk

*Senni kierowcy są prawie tak samo niebezpieczni jak ci, którzy prowadzą po alkoholu. W przypadku tych grup kierowców prawdopodobieństwo spowodowania wypadku jest dwukrotnie wyższe niż w przypadku osób trzeźwych i wypoczętych - pisze agencja Reutera. *

Przytacza ona wyniki badania przeprowadzonego pod kierownictwem Nicholasa Moore'a ze szpitala uniwersyteckiego w Bordeaux. Jego zespół przeanalizował informacje o 679 kierowcach, którzy w latach 2007-2009 trafili do szpitala na ponad dobę w następstwie poważnych wypadków.

- Ryzyko wynikające z niewyspania było prawie równe temu wynikającemu ze spożycia alkoholu - napisał Moore w liście do czasopisma medycznego "Archives of Internal Medicine".
Aby ustalić, co mogło przyczynić się do spowodowania wypadku, badacze korzystali z kwestionariuszy, wypełnianych przez kierowców oraz z raportów policyjnych. Ustalili, że większość rannych kierowców to mężczyźni poniżej 55. roku życia.

ycipk-3e3psk

Zdaniem ekipy Moore'a wśród czynników podwyższających ryzyko spowodowania wypadku są: wiek 18-29 lat, kierowanie samochodem, spożywanie alkoholu i niewyspanie.

- Z badań eksperymentalnych wynika, że zaledwie cztery godziny snu powodują osłabienie podobne temu, które odczuwa się po wypiciu sześciu piw - powiedział Christopher Drake ze szpitala im. Henry'ego w Detroit, specjalizującego się w leczeniu zaburzeń snu.

- Jeśli ktoś nie śpi całą noc, można to przyrównać do 1,9 promila alkoholu we krwi - powiedział Drake.

tb/

ycipk-3e3psk

Dekalog myślącego kierowcy!

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3e3psk

ycipk-3e3psk
ycipk-3e3psk