Trwa ładowanie...

Motocykle Energica od 2021 r. będą miały gniazdo szybkiego ładowania CHAdeMO

Użytkując motocykl elektryczny na co dzień, a szczególnie, gdy ma się zamiar pojechać w trasę, zależy na możliwości szybkiego naładowania akumulatorów. Dlatego włoska Energica dodała do swoich maszyn gniazdo standardu CHAdeMO.

Gniazdo CHAdeMo znajdzie się na pokładzie motocykli marki Energica.Gniazdo CHAdeMo znajdzie się na pokładzie motocykli marki Energica.Źródło: Materiały prasowe, fot: Energica
d4cxuya
d4cxuya

Elektryczne motocykle mają mniejsze akumulatory niż samochody, ale to nie znaczy, że długi czas ich ładowania nie jest przeszkodą w normalnym użytkowaniu tych maszyn. Idealnie, jakby podczas dalszego wyjazdu dało się uzupełnić energię w trakcie niedługiej przerwy na rozprostowanie się i zjedzenie jakiejś przekąski. Nie oszukujmy się, jazda wieloma motocyklami jest mniej komfortowa niż samochodami, więc przerwy są wpisane w podróżowanie jednośladami. Dlatego też właśnie w ich przypadku napęd elektryczny może się nieźle sprawdzać, jeśli w trakcie takiego krótkiego odpoczynku będzie możliwe naładowanie akumulatorów w znaczącym stopniu.

Od 2021 r. w swoich motocyklach gniazdo w standardzie CHAdeMO do szybkiego ładowania prądem stałym będzie oferowała Energica. Jak tłumaczy Giampiero Testoni, dyrektor odpowiedzialny we włoskiej firmie za sprawy techniczne, częściowo wiąże się to z wejściem na rynek japoński (standard CHAdeMO pochodzi właśnie z tego kraju), ale nie tylko. Szybkie ładowanie docenią też klienci z innych krajów, a ładowarki tego typu popularne są również w Europie.

Energica Eva Ribelle Materiały prasowe
Energica Eva RibelleŹródło: Materiały prasowe, fot: Energica

Oczywiście oprócz samego gniazda do ładowania potrzebne było stworzenie nowej jednostki sterującej uzupełnianiem energii w akumulatorach, która pozwoli na korzystanie ze standardu CHAdeMO. Nowe gniazdo (razem z drugim do wolniejszego ładowania) znalazło się pod siedzeniem.

d4cxuya

Jaki efekt przynosi nowe rozwiązanie w motocyklach marki Energica? Pełne naładowanie większych akumulatorów (21,5 kWh), które zapewniają zasięg nawet 400 km, trwa godzinę. Choć nie podano bardziej praktycznych danych, jak np. czas naładowania od 20 do 80 proc. akumulatorów, to można się spodziewać, że będzie to kwestia nieco dłuższej przerwy w podróży, ale zauważalnie krótszej niż wspomniana godzina.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4cxuya
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4cxuya
Więcej tematów