Trwa ładowanie...
korki
03-11-2015 13:07

Likwidacja buspasów receptą na korki?

Likwidacja buspasów receptą na korki?Źródło: Materiały prasowe
d1bcwm9
d1bcwm9

Podczas gdy w miastach całej Europy tworzone są tak zwane buspasy, w Pardubicach na północy Czech dzieje się odwrotnie. Po kilku latach funkcjonowania części jezdni przeznaczonych wyłącznie dla pojazdów komunikacji miejskiej władze samorządowe zdecydowały się zrezygnować z tego rozwiązania.

Buspasy powstały w Pardubicach na fali ogólnoeuropejskiego zachwytu tym rozwiązaniem komunikacyjnym. Miały one nie tylko zagwarantować punktualność transportu miejskiego, ale przede wszystkim zniechęcić kierowców do korzystania z prywatnych samochodów.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
Jeśli chodzi o autobusy i trolejbusy - wydzielone pasy niewiele zmieniły, bo już przedtem komunikacja miejska jeździła zgodnie z rozkładem. Zaś w przypadku samochodów osobowych jedynym efektem, jaki przyniosły buspasy, było tworzenie się gigantycznych korków. Dlatego władze Pardubic zdecydowały się odejść od pomysłu.

Likwidację buspasów testowano przez ostatnie dwa tygodnie na trzech wybranych ciągach komunikacyjnych. Wynik był szokujący. Po pierwsze autobusy i trolejbusy nadal jeżdżą zgodnie z rozkładem. Po drugie zaś w miejscach, gdzie zlikwidowano buspasy, praktycznie zniknęły korki, które do tej pory były zmorą pardubickich kierowców.

Na razie wydzielone pasy ruchu nie będą obowiązywać do wiosny. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi, Pardubice całkowicie zrezygnują z buspasów na terenie całego miasta.

d1bcwm9

ll/moto.wp.pl

d1bcwm9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bcwm9
Więcej tematów