Trwa ładowanie...
dnx6hn3

Kontrole samochodów używanych

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kontrole samochodów używanych
(© Marc Xavier - Fotolia.com)
dnx6hn3

Zakup używanego samochodu przypomina grę na loterii. Szukając upragnionych „czterech kółek” mamy dużą szansę trafienia na auto powypadkowe, z cofniętym licznikiem, lub po prostu w złym stanie technicznym. Najlepszym sposobem, żeby uniknąć nietrafionego zakupu, jest sprawdzenie pojazdu przez specjalistę – zaufanego mechanika, albo eksperta firmy zajmującej się kontrolą używanych samochodów.

Do zakupu samochodu często podchodzimy emocjonalnie. Jeśli konkretne auto się nam podoba, to potrafimy przymknąć oko na pewne problemy. Często kupującym się spieszy i chcą mieć transakcję jak najszybciej za sobą. Jednak w większości przypadków trzeba być przygotowanym na zrezygnowanie z oferty i dalsze poszukiwanie samochodu. Wyniki kontroli jakości używanych aut przeprowadzanych przez ekspertów nie dają powodów do optymizmu.

Na co należy najbardziej uważać? Wyniki kontroli ekspertów firmy Motoraporter pokazują, że kupujący samochody używane muszą mieć się na baczności. Jedna trzecia sprzedających w ogóle nie zgodziła się na przegląd przeprowadzony przez ekspertów. Natomiast wśród skontrolowanych aut, tylko w 61 proc. przypadków sprzedający pozwolili ekspertowi odbyć jazdę próbną.

dnx6hn3

Jakie oszustwa są najczęstsze? W 44 proc. przypadków były podstawy sądzić, że cofnięto liczniki. Często jest to jednak trudne do wykrycia, więc odsetek ten jest zapewne znacznie większy. Jeszcze gorzej jest z historią samochodów. Aż 80 proc. pojazdów reklamowanych jako bezwypadkowe okazało się pokolizyjnych.

Jakie samochody kupujący sprawdzali najczęściej? Przede wszystkim trzeba zauważyć, że opinię eksperta zamawiają osoby kupujące nieco droższe pojazdy. 59 proc. kupujących szukało samochodów maksymalnie 7-letnich. Najczęściej (35 proc.) były to SUV-y. W większości (60 proc.) kontrole dotyczyły samochodów z silnikami Diesla. Co ciekawe, aż 39 proc. aut miało automatyczne skrzynie biegów.

Samochody jakich marek najczęściej budzą wątpliwości kupujących? Listę najczęściej kontrolowanych samochodów otwierają BMW i Opel z 9-procentowym udziałem. Na kolejnych miejscach znajdują się Audi (8 proc.) i Ford (7 proc.). Są to jedne z najpopularniejszych marek wśród aut używanych, ale nie bez znaczenia jest obiegowa opinia o użytkownikach m. in. BMW. Samochody tej niemieckiej marki mogą pochwalić się świetną jakością, ale sportowe zacięcie właścicieli oznacza, że łatwo trafić na wysłużony egzemplarz po poważnym wypadku.

dnx6hn3

Po przeciwnej stronie zestawienia znajdziemy Skodę (3 proc.). Jako, że jest to marka bardzo popularna w Polsce, to również wśród używanych aut znaczna część pochodzi z rodzimego rynku. Do takich samochodów mamy dużo większe zaufanie, gdyż łatwiej trafić na zadbany egzemplarz z udokumentowaną historią.

sj/tb/sj, moto.wp.pl

Akumulatory samochodowe w atrakcyjnych cenach. Kliknij i sprawdź oferty!

dnx6hn3

Podziel się opinią

Share

dnx6hn3

dnx6hn3