Trwa ładowanie...
d178w27
porady
25-08-2014 14:18

Kierowca w okularach: mandat za soczewki

d178w27
d178w27

| [

]( http://www.omega-kancelaria.pl/ ) |
| --- | Czy można dostać mandat za krok, który ma poprawić nasz wygląd i zwiększyć wygodę codziennego życia? Jeśli sprawa dotyczy kierowcy, to jak najbardziej. Osoby, które zdecydują się na używanie soczewek kontaktowych zamiast okularów, w razie konfrontacji z mundurowym, muszą przygotować się na dodatkowy wydatek.

Każdego dnia na polskie drogi wyjeżdżają dziesiątki tysięcy kierowców z wadą wzroku. Wielu z nich nie wie, że można otrzymać mandat za zamianę okularów na soczewki kontaktowe. Jak to możliwe? Wystarczy sprawdzić swoje prawo jazdy. By je otrzymać, trzeba było zdać egzamin, a podejście do niego możliwe jest po zaliczeniu odpowiedniego kursu i badań lekarskich. Te ostatnie skoncentrowane są przede wszystkim na wzroku przyszłego kierowcy. Jeśli mamy wadę, nie obejdzie się bez dodatkowej adnotacji na drugiej stronie dokumentu.

d178w27

Tam, w kolumnie „12”, gdzie zaznacza się ograniczenia uzyskanego prawa jazdy, znajdą się wówczas cyfrowe kody, będące lekarskimi nakazami. Co ona oznaczają?

01.01 – okulary,
01.02 – soczewka(i) kontaktowa(e),
01.03 – szkła ochronne,
01.04 – szkło matowe,
01.05 – przepaska na oko,
01.06 – okulary lub soczewki kontaktowe.

Jeżeli podchodząc do badania kandydat na kierowcę miał na sobie okulary, a lekarz w dokumentach, które są potem podstawą do wydania prawa jazdy, wpisał kod 01.01, jedyną możliwością jest jazda w okularach. Jeśli kierowca zmieni je na soczewki kontaktowe bez dokonywania zmian w dokumencie, naraża się na mandat. Na nic zda się tu przekonywanie policjanta, że mamy założone soczewki i w przypadku naszej wady mogą one być z powodzeniem używane. Policjant związany jest przepisami i wyegzekwuje je na podstawie prawa jazdy. Oznacza to mandat. Jak wysoki? To zależy od policjanta. Takie przewinienie nie jest skodyfikowane w taryfikatorze mandatów. Maksymalny wymiar kary nie może jednak przekroczyć 500 zł.

Kary można uniknąć tylko w jeden sposób - zmienić zapis w prawie jazdy. Kierowcy, wobec których zostało wystosowane zalecenie do jazdy w okularach, chcący prowadzić samochód w soczewkach kontaktowych, muszą uzyskać od okulisty odpowiednie orzeczenie. Z nim należy udać się do właściwego Wydziału Komunikacji i wyrobić nowy dokument uwzględniający zmienione zalecenie lekarza. Dlatego w momencie badania lekarskiego warto upewnić się, że lekarz zapisze kod 1.06, zezwalający zarówno na korzystanie z okularów jak i soczewek kontaktowych.

Agnieszka Maciejewska, Omega Kancelarie Prawne
tb/sj/tb

Inne porady Kancelarii Prawnych Omega, www.omega-kancelaria.pl: Utrata prawa jazdy za alimenty

d178w27
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d178w27
Więcej tematów