Kawasaki zaczyna używać innego logo. Wzór pochodzi z XIX w.
Logo Kawasaki jest banalnie proste – to po prostu nazwa, do której czasem dodawana jest stylizowana litera "K" Jednak wraz wydzieleniem z korporacji firmy zajmującej się produkcją motocykli, jej nowy prezes zaczął używać innego znaku. Nie jest to jednak nowy symbol, a znak sięgający początków japońskiego koncernu.
Kawasaki Motors Limited – tak oficjalnie nazywa się nowa firma, która została wydzielona z koncernu. Hiroshi Ito, jej pierwszy prezes, ma bardzo ambitne plany. Chce rozbudować amerykańską fabrykę w Nebrasce i otworzyć kolejną w Meksyku. Do tego uważa, że frajdę powinni mieć nie tylko klienci jeżdżący na ich motocyklach, ale też osoby je tworzące. Bez wątpienia sposobem na podkreślenie tego, że otwarto nowy rozdział w historii Kawasaki, jest korzystanie przez Ito z nowego logo.
Choć słowo "nowe" nie jest tu na miejscu. Jest to symbol, który ostatnio pojawił się kilka lat temu przy okazji premiery modelu Ninja H2, ale wtedy ostatecznie nie pojawił się na oferowanym w salonach motocyklu. Jednak historia tego logo jest dużo dłuższa i sięga XIX w., gdy Kawasaki zaczynało od produkcji statków. Znak ten już wtedy znajdował się na flagach umieszczanych na okrętach stworzonych przez tę firmę.
Pojawiał się też on w różnych oddziałach koncernu Kawasaki w różnych momentach historii. Wystarczy wspomnieć, że pierwsze motocyklowe logo w latach 60. też zawierało flagę z tym symbolem. A przez pewien czas na początku XXI w. wrócił on do stoczniowej gałęzi koncernu.
Symbol ten to mocno stylizowany znak kanji "kawa", który znajduje się w nazwisku założyciela firmy, a dzięki temu i w jej nazwie. Sam oznacza po prostu rzekę, ale raczej należy wiązać go z podobnym wykorzystaniem litery "K" w logo zapisanym alfabetem łacińskim.
Czy tylko po raz kolejny stare logo chwilowo pojawia się, aby znowu zniknąć? Czy może faktycznie w ramach zmian związanych z motocyklowym oddziałem Kawasaki niedługo zacznie pojawiać się na jednośladach japońskiej marki? Tego jeszcze nie wiadomo, ale najbliższe miesiące powinny rozwiać wątpliwości.
Kawasaki Heavy Industries to ogromna firma. Wielu kojarzy ją głównie z motocyklami, ale produkuje ona też samoloty, była wykonawcą jednego z modułów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wytwarza pociągi (od jeżdżących po Japonii Shinkansenów po wagony nowojorskiego metra), tworzy części elektrowni atomowych, oczyszczalnie ścieków, linie produkcyjne do fabryk czy oczywiście statki.