Trwa ładowanie...
d3rgfmm

Już 2 mln zł przedpłat w systemie e-myta

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Już 2 mln zł przedpłat w systemie e-myta
(ViaTOLL)
d3rgfmm

Należności za jazdę samochodami ciężarowymi po drogach krajowych i autostradach od 1 lipca będą regulowane poprzez elektroniczny system ViaTOLL. Na koncie systemu e-myta wpłynęły już 2 mln zł.

(fot. ViaTOLL)

Chodzi o przedpłaty elektronicznego systemu poboru opłat za przejazd autobusów i samochodów ciężarowych o ładowności powyżej 3,5 t po autostradach, drogach ekspresowych i krajowych. Do tej pory zarejestrowano w nim 45 tys. pojazdów. 30 tys. otrzymało urządzenia do systemu, 15 tys. czeka na ich wydanie. GDDKiA jest przygotowana na wydanie w najbliższych trzech tygodniach 300 tys. takich urządzeń.

d3rgfmm

Kierowcy będą mogli płacić za przejazd w systemie przedpłat - z góry - i w systemie opłat za przejechane w danym okresie kilometry. Jaworska zapewniła, że system bramownic, które będą rejestrowały ruch pojazdów jest dostosowany do infrastruktury drogowej. W sumie jest ich ponad 100, więcej na Śląsku, mniej np. na Podkarpaciu - ze względu na sieć dróg - tłumaczyła Jaworska.

GDDKiA zapewnia, że bramki systemu są dobrze ustawione i nie pozwolą kierowcom na ich omijanie. Poza tym po drogach w całym kraju będą jeździć 94 specjalne samochody, które w ruchu są w stanie odczytać, czy dane auto nie ominęło bramki i czy opłacono przejazd.

Rejestracja pojazdów systemie ViaTOLL rozpoczęła się w maju. Punkty obsługi klienta i punkty dystrybucji zostały umieszczone w każdym województwie w pobliżu głównych miast z dostępem do centralnych węzłów sieci drogowych. W 2011 r. system będzie obowiązywał na 1,6 tys. kilometrów dróg.

Źródło: PAP

tb/

d3rgfmm

Podziel się opinią

Share

d3rgfmm

d3rgfmm