Trwa ładowanie...
ycipk-1g36mz

"Grająca" droga w Chinach

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Grająca" droga w Chinach
(Materiały prasowe)
ycipk-1g36mz

W prowincji Henan w środkowych Chinach otwarto pierwszą drogę, na której jadące samochody wytwarzają wibracje układające się w dwie melodie. Jedną z nich jest fragment chińskiego hymnu - podaje w piątek agencja EFE.

"Muzyczny" kawałek drogi ma 300 metrów długości, i żeby odegrać melodię, samochody muszą pokonać go z minimalną prędkością 40 kilometrów na godzinę. Podczas jazdy w jedną stronę słychać fragment chińskiego hymnu, a w drugą - popularny utwór ludowy "Mo Li Hua" (kwiat jaśminu).

Melodia powstaje dzięki setkom drobnych rowków hamujących w asfalcie, które wprawiają przejeżdżające samochody w harmonijne wibracje. Słychać je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz auta.

ycipk-1g36mz

To pierwsza tego typu droga w Chinach. Podobne powstały już wcześniej w m.in. Japonii, Korei Południowej oraz Danii. Na ten niecodzienny pomysł wpadli w 1994 roku dwaj duńscy artyści, którzy nazwali swój wynalazek asfaltofonem. Podobna droga w Kalifornii w USA została ponownie wylana asfaltem i pozbawiona muzycznych właściwości ze względu na okolicznych mieszkańców, którzy uskarżali się na nieustanny hałas.

Wielka obniżka cen opon letnich. Przygotuj się do nadchodzącego sezonu już dziś!

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1g36mz

ycipk-1g36mz
ycipk-1g36mz