Trwa ładowanie...
d4ms7ei

"Grająca" droga w Chinach

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Grająca" droga w Chinach
(Materiały prasowe)
d4ms7ei

W prowincji Henan w środkowych Chinach otwarto pierwszą drogę, na której jadące samochody wytwarzają wibracje układające się w dwie melodie. Jedną z nich jest fragment chińskiego hymnu - podaje w piątek agencja EFE.

"Muzyczny" kawałek drogi ma 300 metrów długości, i żeby odegrać melodię, samochody muszą pokonać go z minimalną prędkością 40 kilometrów na godzinę. Podczas jazdy w jedną stronę słychać fragment chińskiego hymnu, a w drugą - popularny utwór ludowy "Mo Li Hua" (kwiat jaśminu).

Melodia powstaje dzięki setkom drobnych rowków hamujących w asfalcie, które wprawiają przejeżdżające samochody w harmonijne wibracje. Słychać je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz auta.

d4ms7ei

To pierwsza tego typu droga w Chinach. Podobne powstały już wcześniej w m.in. Japonii, Korei Południowej oraz Danii. Na ten niecodzienny pomysł wpadli w 1994 roku dwaj duńscy artyści, którzy nazwali swój wynalazek asfaltofonem. Podobna droga w Kalifornii w USA została ponownie wylana asfaltem i pozbawiona muzycznych właściwości ze względu na okolicznych mieszkańców, którzy uskarżali się na nieustanny hałas.

Wielka obniżka cen opon letnich. Przygotuj się do nadchodzącego sezonu już dziś!

d4ms7ei

Podziel się opinią

Share

d4ms7ei

d4ms7ei