Trwa ładowanie...
Juliusz Szalek
31-01-2017 14:24

Drożeje przejazd autostradami

Za przejazd z Krakowa do Katowic trzeba będzie zapłacić nie 26,50 a 30 zł. To stawki dla samochodów ciężarowych. Jak na razie opłaty dla samochodów osobowych zostają bez zmian. Czy na autostradzie A2 zarządca też podniesie ceny?

Drożeje przejazd autostradamiŹródło: WP.PL, fot: WP
d25jauw
d25jauw

Stawki za przejazd polskimi autostradami, tymi z koncesjonariuszami czyli A4, A2 i A1, należą do droższych w Europie. Za odcinek A2 między Nowym Tomyślem a Koninem kierowcy już dziś płacą 36 gr za km, czyli najwięcej w Polsce (to ponad 3,5 raza więcej niż na płatnych odcinkach GDDKiA).

W Grecji przejazd kilometra autostrady samochodem osobowym kosztuje ok. 33 gr, we Francji 37 gr. Najdroższa jest Hiszpania, w której cena za kilometr to ok. 41 gr. Czy w tym roku A2 wprowadzi podwyżki? Jak twierdzi Zofia Kwiatkowska, rzeczniczka AWSA (Autostrady Wielkopolskiej), nic w tej sprawie w spółce się nie dzieje. Na razie.

Koncesjonariusze fundują nam podwyżki niemal co rok. Autostrada Wielkopolska od 2011 roku podnosiła cenę aż sześć razy. W tym roku, jak się dowiedzieliśmy, podwyżka na razie nie jest planowana. Potwierdza to Jan Krynicki, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, do której koncesjonariusze muszą wysyłać powiadomienia o planowanych podwyżkach. - Jak do tej pory nie dostaliśmy od A2 żadnego pisma w tej sprawie - wyjaśnia WP Moto Krynicki.

Podwyżki zatwierdzone są już za to na innej autostradzie - A4, zarządzanej przez Stalexport Autostrada Małopolska. Podwyżka z 26,50 do 30 zł za przejazd z Krakowa do Katowic dotyczy jak na razie samochodów ciężarowych i wchodzi w życie od marca. Samochody osbowe nadal płacą za przejazd 10 zł.

d25jauw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25jauw
Więcej tematów