Trwa ładowanie...

Drogowcy gotowi na przyjście zimy

Share
Drogowcy gotowi na przyjście zimy
Źródło: PAP/Grzegorz Jakubowski
d3726a7

Prawie 2 500 pługów i solarek oraz kilkaset ton soli drogowej czeka na pierwsze opady śniegu - poinformowała w czwartek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. GDDKiA, która zarządza siecią 18 000 km dróg krajowych zapowiada, że jest gotowa na nadejście zimy.

"Sprzęt do zimowego utrzymania dróg krajowych jest już przygotowany. Prawie 2 500 pojazdów - m.in. pługi, solarki czy pługi wirnikowe - czeka na opady śniegu. W 253 magazynach o łącznej pojemności 324 000 ton zgromadzona jest sól drogowa" - poinformowała Dyrekcja w komunikacie.

Drogi krajowe, którymi zarządza GDDKiA, zostały podzielone na trzy kategorie. W pierwszej grupie znajdzie się około 4 500 km dróg. Te trasy powinny być odśnieżone i odlodzone na całej powierzchni, łącznie z utwardzonymi poboczami. Śnieg może leżeć na takiej drodze nie dłużej niż cztery godziny po ustaniu opadów, a błoto pośniegowe - do sześciu godzin. Gołoledź, szron i szadź muszą być zlikwidowane w ciągu trzech godzin. "Służby przystępują do działania także jeszcze przed wystąpieniem zjawiska - w sytuacji, kiedy np. drogi są mokre, a prognoza przewiduje spadek temperatury poniżej zera" - zapowiedzieli przedstawiciele GDDKiA.

Około 10 600 km dróg zostało umieszczonych w drugiej grupie; tam warstwa zajeżdżonego śniegu o grubości nieutrudniającej ruch może leżeć na jezdni do sześciu godzin. W przypadku trzeciej kategorii, do której zaliczono około 2 700 km dróg, jezdnie powinny być odśnieżone na całej szerokości; ślisko nie może być na skrzyżowaniach, przejazdach kolejowych, odcinkach dróg o nachyleniu ponad 4 proc. i przystankach autobusowych.

Za zimowe utrzymanie dróg odpowiada 16 oddziałów Dyrekcji. Szczegółowe informacje o warunkach drogowych panujących na drogach krajowych kierowcy mogą uzyskać pod całodobowym numerem infolinii drogowej GDDKIA 19 111 oraz w serwisie internetowym w zakładce "Serwis dla kierowców".

d3726a7

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3726a7
d3726a7
Więcej tematów