DK88
Jedną z krótszych tras w południowej Polsce jest droga krajowa nr 88. Długość DK88 wynosi bowiem raptem 51 km.
DK88 – opis trasy
Trasa nr 88 łączy województwo opolskie ze Śląskiem. Początek DK88 jest zlokalizowany w Strzelcach Opolskich, konkretnie po wschodniej stronie miasta, na styku z drogą krajową nr 94. Co ciekawe z tą samą trasą krzyżuje się ona w zachodniej części Bytomia, i właśnie tam droga krajowa nr 88 kończy swój bieg. Ponadto DK88 wiedzie przez następujące miejscowości:
- Sieroniowice;
- Nogowczyce;
- Kleszczów;
- Gliwice;
- Zabrze.
Na drodze krajowej nr 88 obowiązuje ograniczenie dotyczące nacisku pojedynczej osi. Zgodnie z przepisami po DK88 mogą jeździć tylko pojazdy, u których ta wartość nie przekracza 10 ton.
DK88 - ceny
Ponieważ droga krajowa nr 88 pomiędzy Kleszczowem i Nogowczycami ma dokładnie ten sam przebieg, co autostrada A4 (przez Łany), przejazd nią na tym niespełna 18-kilometrowym odcinku jest płatny. Dotyczy to zarówno motocykli, pojazdów samochodowych o masie całkowitej do 3,5 t oraz ponad 3,5-tonowych środków transportu (stan na październik 2017 r.).
Co ciekawe w przypadku pojazdów cięższych niż wspomniane 3,5 t cena za jazdę po DK88 zależy nie tylko od ich dokładnej masy całkowitej, lecz również od normy emisji spalin. Najmniejszą sumę zapłacą bowiem ci kierowcy, który poruszają się pojazdami spełniającymi najnowsze, a więc najbardziej ekologiczne normy.
W związku z tym na drodze krajowej nr 88 obowiązują następujące stawki (stan na październik 2017 r.):
- 0,05 zł/km – płatność manualna dla kierowców motocykli;
- 0,10 zł/km – płatność manualna oraz elektroniczna dla kierowców pojazdów samochodowych;
- od 0,2 do 0,4 zł/km - płatność elektroniczna dla kierowców pojazdów o masie całkowitej 3,5-12 ton oraz autobusów bez względu na ich masę;
- od 0,27 do 0,53 zł/km - płatność elektroniczna dla kierowców pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 12 ton.
Osoby prowadzące samochody o masie całkowitej powyżej 3,5 t oraz autobusy nie mogą płacić za podróż po DK88 manualnie (przy bramce), a jedynie elektronicznie. Do tego potrzebne jest urządzenie pokładowe viaAUTO, które przesyła dane o konkretnym pojeździe do mijanych bramek, na podstawie czego wyliczana jest końcowa opłata.
DK88 - prędkość
Chociaż droga krajowa nr 88 sprawia wrażenie prostej i szerokiej (nawet w tych miejscach, gdzie nie pokrywa się z przebiegiem autostrady A4), w wielu jej punktach obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h.
Tak jest np. z fragmentem DK88 w Zabrzu, przy którym w kilku miejscach ustawione są znaki informujące o konieczności zredukowania prędkości jazdy. Mimo to kierowcy regularnie łamią te przepisy, w wyniku czego tylko w pierwszej połowie 2016 r. na zabrzańskim odcinku drogi krajowej nr 88 doszło do ponad 30 zdarzeń drogowych, na które składają się wypadki i kolizje.
Najniebezpieczniejszą częścią DK88 jest jednak ta między Gliwicami oraz Bytomiem, gdzie praktycznie co tydzień dochodzi do stłuczki lub poważnego zderzenia. W związku z tym media już dawno ochrzciły DK88 mianem "drogi śmierci", ponieważ wielu uczestników wypadków na tej trasie straciło życie.
Komentarze