Trwa ładowanie...
d1te1ws
d1te1ws

DK52

Najnowsze informacje
DK52 to droga krajowa położona w południowej Polsce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad/gddkia.gov.pl
DK52 to droga krajowa położona w południowej Polsce

Symbol DK52 to oznaczenie drogi krajowej położonej w południowej Polsce, która docelowo ma zostać zastąpiona przez drogę ekspresową S52. Długość DK52 wynosi 74 km.

DK52 – opis trasy

Droga krajowa nr 52 łączy województwo małopolskie ze Śląskiem. Początek DK52 zlokalizowany jest w Bielsku-Białej, gdzie na węźle Lipnik ta trasa spotyka się z drogą ekspresową S69. Z kolei koniec* drogi krajowej nr 52* znajduje się na styku z DK7 w pobliżu Głogoczowa, wsi powiatu myślenickiego.

Innymi ważnymi miejscowościami, które DK52 obejmuje swoim zasięgiem, są:

  • Kozy;
  • Kęty;
  • Andrychów;
  • Wadowice;
  • Kalwaria Zebrzydowska;
  • Brody.

DK52 – czy jest płatna?

Ponieważ w Polsce płatne dla kierowców samochodów osobowych i innych pojazdów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony są tylko autostrady (i to jedynie niektóre – stan na październik 2017 r.), droga DK52 jest dla nich dostępna za darmo. Po drodze krajowej nr 52 mogą też nieodpłatnie poruszać się pojazdy o większej masie całkowitej niż 3,5 t, gdyż żaden z jej odcinków nie figuruje na liście systemu viaTOLL, który służy do pobierania należności od kierowców.

Osoby, które prowadzą pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 t, najprawdopodobniej zaczną płacić za podróż odcinkiem Bielsko Biała - Głogoczów w momencie, gdy DK52 zmieni się w drogę ekspresową S52. Stanie się tak jednak dopiero po 2020 r., ponieważ na razie brakuje jakichkolwiek konkretnych informacji w sprawie budowy "ekspresówki" S52 w miejsce obecnej drogi krajowej nr 52.

d1te1ws
d1te1ws

d1te1ws
d1te1ws
d1te1ws