Trwa ładowanie...
d1u6y09

DK22

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons CC BY 3.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY 3.0

DK22 to droga krajowa prowadząca z zachodu na północ Polski. Ma ona duże znaczenie nie tylko dla transportu w obrębie państwa, ale również dla tranzytu międzynarodowego - łączy bowiem dwie granice: z Rosją i Niemcami. Długość DK22 to około 460 km.

DK22 - opis trasy

Miejscem, w którym droga krajowa nr 22 rozpoczyna swój bieg, są Grzechotki - wieś znana głównie ze względu na znajdujące się w niej polsko-rosyjskie przejście graniczne. Przejście graniczne, tyle że polsko-niemieckie w Kostrzynie nad Odrą, jest również końcem DK22.

Łącznie trasa nr 22 wiedzie przez 5 województw, a są to: woj. warmińsko-mazurskie, woj. pomorskie, woj. wielkopolskie, woj. zachodniopomorskie i woj. lubuskie. Z kolei do najważniejszych miejscowości, przez które przebiega DK22, zaliczają się:

  • Gorzów Wielkopolski;
  • Strzelce Krajeńskie;
  • Człopa;
  • Wałcz;
  • Człuchów;
  • Chojnice;
  • Czarna Woda;
  • Starogard Gdański;
  • Swarożyn;
  • Malbork.

Co ciekawe pomiędzy granicą z Rosją oraz Elblągiem (węzłem Elbląg Wschód) DK22 posiada status drogi ekspresowej S22, która została w całości oddana do użytku w 2008 r. Natomiast pozostała część DK nr 22, czyli od Elbląga do Kostrzyna nad Odrą, jest trasą klasy techniczno-użytkowej GP.

Warto pamiętać o tym, że na drodze krajowej nr 22 obowiązują ograniczenia odnośnie maksymalnego nacisku osi pojedynczej w pojazdach, które się po niej poruszają. Górna granica wynosi 10 ton i dotyczy takich odcinków DK22, jak:

  • Kostrzyn nad Odrą - Wałcz;
  • Wałcz - Jastrowie;
  • Podgaje - węzeł Swarożyn;
  • Czarlin - węzeł Elbląg Południe.

DK22 – remonty

Droga krajowa nr 22 przechodzi szereg zmian. Jedną z najpoważniejszych jest jej przebudowa w Gorzowie Wielkopolskim, a konkretnie wylotu DK22 ze wschodniej części tej miejscowości. W związku z tym zmodernizowane zostaną trzy gorzowskie ulice, które wchodzą w skład trasy nr 22: Bierzarina, Łukasińskiego oraz Walczaka. Mimo że drogowcy odnowią jedynie 3,5-kilometrowy odcinek DK22, to ta inwestycja, która zakończy się najprawdopodobniej w 2020 r., znacznie odciąży ruch w centrum miasta.

Odrobinę wcześniej, w grudniu 2019 r., może zostać oddany wyremontowany fragment drogi krajowej nr 22 od Czarlina do mostu w Knybawie. Jest to część dawnej "Berlinki", czyli autostrady budowanej przez Niemców przed II wojną światową, której nawierzchnia w wielu miejscach nie była poddawana pracom drogowym od kilkudziesięciu lat. W samym Czarlinie modernizacji doczeka się krzyżówka z ul. Lipową, a także węzeł łączący DK22 z DK91.

Skrzyżowanie z inną drogą krajową, konkretnie z DK11, ma być z kolei przebudowane w ramach remontu DK22 pomiędzy granicą Wielkopolski i położoną w głębi tego województwa miejscowością Jastrowie. Jezdnia na tym odcinku DK22 do 2020 r. zyska m.in. nową nawierzchnię i bezpieczniejsze pobocza.

DK22 – ceny

Tam, gdzie droga krajowa nr 22 spełnia standardy GP, za darmo mogą z niej korzystać osoby prowadzące wszystkie pojazdy, bez względu na ich dopuszczalną masę całkowitą (stan na październik 2017 r.).

DK22 jest płatna jedynie między Elblągiem i przygranicznymi Grzechotkami (czyli w ciągu "ekspresówki" S22), ale tylko dla kierowców aut powyżej 3,5 t oraz wszystkich autobusów. Warto zresztą zapoznać się z płatnymi odcinkami drogi ekspresowej S22, gdyż nie wszędzie od kierowców są pobierane pieniądze.

d1u6y09

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
d1u6y09
d1u6y09
Więcej tematów
d1u6y09

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj