Udzielanie pomocy
Przepisy mówią, że nieudzielenie pomocy ofierze wypadku jest przestępstwem, za które grozi do 3 lat więzienia. Obowiązek ten ciąży na każdym, nie tylko na sprawcy zdarzenia. W przypadku zwykłych "cywilów" prawo przewiduje jednak kilka wyjątków. Przede wszystkim nie musimy udzielać pomocy, jeśli wiązałoby się to z narażaniem własnego życia lub zagrożeniem ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. Nie musimy również pomagać jeśli w pobliżu są służby ratownicze, a także gdy udzielenie pomocy wymagałoby wykonania zabiegu lekarskiego - np. tracheotomii.
Co oznacza nieudzielenie pomocy i narażenie własnego zdrowia? To każdorazowo rozpatrywane jest indywidualnie. Pewne jest, że nie ryzykując niczym zawsze możemy wezwać pomoc wykwalifikowanych służb i zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Już samo to zostanie potratowane jako próba udzielenia pomocy.
Wielu zmotoryzowanych boi się udzielać pomocy poszkodowanym sądząc, że w razie popełnienia błędów zostaną one pociągnięte do odpowiedzialności. Pod tym względem możemy być jednak spokojni. Prawo nie przewiduje w tym przypadku żadnych kar. Nie odpowiemy również za ewentualne zniszczenie mienia poszkodowanych, na przykład rozcięte nożyczkami ubranie, jeśli nasze działanie było uzasadnione i umotywowane chęcią niesienia pomocy.