Trwa ładowanie...

Co robić, gdy ukradną nam auto?

Co robić, gdy ukradną nam auto?Źródło: Policja
d6zkdwb
d6zkdwb

Kradzież samochodu nie należy do przyjemnych doświadczeń kierowcy. Przekonał się o tym każdy, kto przeżył taką przygodę. W wyniku emocji i stresu, jakie towarzyszą temu wydarzeniu, często zapominamy, jak powinniśmy się zachować i co zrobić w pierwszej kolejności.

Na początku upewnijmy się, że nasze auto faktycznie padło łupem złodzieja. W roztargnieniu mogliśmy zwyczajnie zapomnieć, gdzie zaparkowaliśmy samochód, szczególnie na parkingach wielkopowierzchniowych. Gdy wiemy już, że mieliśmy do czynienia z kradzieżą, zgłaszamy to na numer alarmowy policji, podając następujące informacje: miejsce kradzieży, marka auta, rocznik, kolor, numer rejestracyjny, cechy szczególne, kiedy samochód był ostatni raz widziany i kiedy stwierdziliśmy fakt utraty auta, ilość paliwa/zasięg. Po zgłoszeniu kradzieży czekamy na przyjazd policji w miejscu, gdzie auto było zaparkowane ostatni raz.

Kradzież auta może nastąpić w wyniku pokonania zabezpieczeń lub np. poprzez kradzież kluczyków. W obu przypadkach można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia. W pierwszym przypadku możemy wyposażyć auto w dodatkowe zabezpieczenia poza fabrycznymi (autoalarm): blokadę skrzyni biegów, immobiliser, dodatkową blokada kierownicy tzw. fajkę i innego rodzaju zabezpieczenia np. odłączenie zapłonu. Ważne jest też niestwarzanie "okazji" do kradzieży tzn. parkowanie na parkingach strzeżonych, w miejscach monitorowanych czy nie pozostawianie auta w miejscach powszechnie znanych z częstych wizyt złodziei.

W całym zgiełku dnia i licznych obowiązków pamiętajmy o zabezpieczaniu kluczyków i dokumentów przed kradzieżą "kieszonkową", nie pozostawiajmy kluczyków w bezpośrednim otoczeniu drzwi wejściowych, zwłaszcza niezamkniętych, nie pozostawiajmy ich też w pojeździe - w stacyjce, przy odpalonym aucie czy podczas otwierania bramy, małych zakupów w kiosku - co zdarza się nagminnie - zwłaszcza, kiedy w aucie znajdują się małe dzieci. Samotnie podróżujący kierowcy powinni natomiast unikać postojów w miejscach niebezpiecznych.

Jak jeszcze możemy działać, aby zminimalizować skutki utraty auta? Skutecznym sposobem jest montowanie urządzeń służących do lokalizowania auta (GPS). Dodatkowo, zadbajmy o ubezpieczenie AC, pamiętając jednocześnie, że podstawą do wypłaty odszkodowania jest posiadanie dowodu rejestracyjnego auta oraz kluczyków - tyle kompletów, ile było zgłoszonych przy zawarciu umowy.

d6zkdwb

Źródło: Szkoła Auto Skoda

ll/moto.wp.pl

d6zkdwb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6zkdwb
Więcej tematów