Trwa ładowanie...

Bezpieczny majowy weekend 2008

Bezpieczny majowy weekend 2008
d1m3sq5
d1m3sq5

Ponad 10.000 policjantów będzie czuwać nad bezpieczeństwem na drogach w ciągu długiego majowego weekendu. Kierowcy, którzy w tych dniach wyruszą w podróż, muszą liczyć się ze wzmożonymi kontrolami. Najwięcej funkcjonariuszy będzie pełnić służbę w dzień wyjazdów, 30 kwietnia, i w czasie powrotów, czyli 4 maja. Policjanci będą sprawdzać, czy kierowcy nie naruszają przepisów ruchu drogowego. Dokładnie badana będzie również trzeźwość tych, którzy siądą "za kółkiem".

Jak co roku rozpoczyna się policyjna akcja pod kryptonimem „Majowy Weekend”. Podczas kilku wolnych dni bezpieczeństwa na drogach strzec będzie ponad 10.000 policjantów ruchu drogowego. Wspomagać ich będą żołnierze Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego.

d1m3sq5

Największy ruch przewidywany jest w dzień wyjazdów, 30 kwietnia, i w czasie powrotów 4 maja. Wtedy też na drogach będzie najwięcej patroli. Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na te wykroczenia, których popełnianie przez kierujących powoduje największe zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjanci będą więc sprawdzać przede wszystkim, czy kierowcy nie jadą z nadmierną prędkością. W minionym roku z tego powodu doszło do 11978 wypadków, w których zginęło 1749 osób, a 17933 zostało rannych.

Kontrole będą prowadzone nie tylko w sposób tradycyjny, przy użyciu ręcznych mierników prędkości, czyli tzw. ”suszarek”, ale również przenośnych i stacjonarnych fotoradarów. Na drogach, na których występuje największe natężenie ruchu, kierowcy mogą się spodziewać kontroli „kaskadowych” czyli kilku punktów kontrolnych nawet w niewielkiej odległości od siebie.

Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11-20 km/h grozi mandat w wysokości od 50 do 100 zł i 2 punkty karne. Przekroczenie prędkości o 51 km/h i więcej skutkuje mandatem od 400 do 500 zł i 10 punktów. Warto pamiętać, że na zdjęciu zrobionym przy pomocy fotoradaru widać, czy kierowca rozmawia przez telefon komórkowy, ma zapięte pasy i czy pojazd, którym kieruje, ma włączone światła.

d1m3sq5

We wszystkie dni długiego weekendu bardzo intensywnie będą użytkowane videorejestratory zainstalowane w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach, wspierane przez policyjne śmigłowce. Sprawdzana będzie także trzeźwość kierujących oraz to, czy nie zażywali narkotyków. Policjanci będą również kontrolować, czy kierowcy i pasażerowie korzystają z pasów bezpieczeństwa i czy najmłodsi są przewożeni zgodnie z przepisami.

Źródło: Policja.pl

d1m3sq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m3sq5
Więcej tematów