Kierowca jadący 100 km/h nieoświetloną drogą idącego poboczem pieszego nie posiadającego odblasków ma szansę zobaczyć z odległości ok. 30 metrów. Elementy odblaskowe wydłużają ten dystans do ok. 150 metrów.
W 2011 r. odnotowano 11 220 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęło 1 419 osób a 10 568 odniosło obrażenia. Piesi są bardzo liczną grupą ofiar, a w kolizji z pojazdem są narażeni na znacznie większe niebezpieczeństwo niż kierowcy. Średnia liczba wypadków śmiertelnych w przypadku potrącenia wahała się się na poziomie 40 - 45 proc.
Jedną z najważniejszych zasad bezpieczeństwa jest dbałość o posiadanie odblaskowych elementów. Wyposażone w nie są np. buty czy ubrania - kurtki oraz dresy do biegania. Powszechnie stosuje się je także na plecakach czy szkolnych tornistrach. Odblaski są istotne nie tylko dla pieszego ale i kierowcy, który na chwilę opuścił pojazd chcąc zaczerpnąć świeżego powietrza czy z powodu awarii samochodu.
Czas od opuszczenia samochodu do momentu ustawienia trójkąta ostrzegawczego jest bardzo niebezpieczny i może się zakończyć tragicznie. Zagrożenie to znacznie niwelują kamizelki odblaskowe, pamiętajmy zatem by zawsze mieć takową pod ręką.
Założenie elementów odblaskowych zwiększa odległość, z której jesteśmy widoczni. Gdy kierowca nadjeżdżającego samochodu użyje świateł drogowych, dzięki powstaniu efektu refleksów wzrasta ona do około 1000 metrów.
Źródło: Brandscope
ll/moto.wp.pl