Trwa ładowanie...

Ampera - elektryzujący Opel

Ampera - elektryzujący Opel
d3drnwf
d3drnwf

Ampera, to nazwa pierwszego elektrycznego Opla, który ma trafić do seryjnej produkcji. Auto zostało pokazane na genewskich targach motoryzacyjnych.

(fot. Marek Wieliński)
Źródło: (fot. Marek Wieliński)

Pod maską znalazł się napęd elektryczny firmy GM, noszący nazwę Voltec. Mechanizm działa na zasadzie odmiennej od innych, zaawansowanych układów napędowych. W przypadku krótkich przejazdów, do 60 km, Ampera wykorzystywać będzie wyłącznie akumulator litowo-jonowy, o pojemności 16 kWh. Niewątpliwą zaletą układu elektrycznego jest możliwość doładowania go w każdej chwili, wprost z gniazdka elektrycznego o napięciu 230 V. * ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ *

(fot. Marek Wieliński)
Źródło: (fot. Marek Wieliński)

W przypadku pokonywania większych odległości, nawet do 500 km, energia elektryczna potrzebna do zasilenia silników elektrycznych będzie pochodzić z małego generatora spalinowego. Motor może być zasilany zarówno zwykłą benzyną bezołowiową, jak również bioetanolem E85.

d3drnwf

Silniki elektryczne samochodu zasilane są dzięki ponad 220 litowo-jonowym celom, ułożonym w kształcie litery T. Dostarczają one energię, wystarczającą do wyprodukowania aż 370 Nm momentu obrotowego oraz mocy 150 KM. Dzięki temu auto jest w stanie rozpędzić się od zera do 100 km/h w niespełna 9 sekund. Natomiast maksymalna prędkość, do której jest w stanie rozpędzić się Ampera to 161 km/h.

Zgodnie z zapowiedziami koncernu samochód powinien pojawić się na naszych ulicach w drugiej połowie 2011 roku.

Jakub Wielicki

d3drnwf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3drnwf
Więcej tematów