Trwa ładowanie...
d1kt892

Zmiany w zatrzymywaniu praw jazdy prawdopodobnie jeszcze przed wakacjami

Prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym, która wprowadza możliwość odstąpienia przez policjanta od zatrzymania prawa jazdy w szczególnych okolicznościach. Obecne przepisy są niekonstytucyjne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po wejściu nowych przepisów w razie  wykroczenia spowodowanego stanem wyższej konieczności wystarczy pouczenie
Po wejściu nowych przepisów w razie wykroczenia spowodowanego stanem wyższej konieczności wystarczy pouczenie (Forum, Fot: Wojtek Basalygo)
d1kt892

W 2015 r. w życie wszedł przepis, który nakazuje zatrzymywanie prawa jazdy na 3 miesiące kierowcy, który w terenie zabudowanym przekroczy prędkość o ponad 50 km/h lub przewozi większą liczbę osób, niż maksymalna dopuszczona w dowodzie rejestracyjnym. Przepis był jednak niedoskonały, ponieważ nie umożliwiał odstąpienia od wykonania sankcji w szczególnych okolicznościach. Chodzi o sytuacje, w których kierowca łamie przepisy, by ratować zdrowie i życie.

Wbrew pozorom takie sytuacje łatwo sobie wyobrazić. Ofiarą bezwzględnego prawa może paść osoba odwożąca do szpitala rodzącą kobietę, a nawet kierowca, który podczas gwałtownej burzy z wyładowaniami zabierze do samochodu nadliczbowych pasażerów zauważonych na chodniku czy poboczu drogi. Jak przyznają policjanci, obecnie mają oni związane ręce. Mogą zrezygnować z zatrzymywania prawa jazdy tylko wtedy, kiedy kierowca zawczasu poprosi telefonicznie o policyjną asystę.

Teraz wszystko się zmieni. Prezydent podpisał nowelizację ustawy przygotowaną przez zespół senatorów z Markiem Borowskim na czele. W myśl nowych regulacji policjanci, którzy stwierdzą, że zaszła okoliczność wyższej konieczności, będą mogli zrezygnować z wyciągania jakichkolwiek konsekwencji wobec kierowcy. Dziś mogą nie nałożyć mandatu, ale muszą zatrzymać prawo jazdy.

Nowe prawo, które naprawi wadę obecnych przepisów wskazaną w 2016 r. przez Trybunał Konstytucyjny, wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia nowelizacji. Wiele wskazuje więc na to, że nastąpi to jeszcze przed wakacjami. Regulacja sprawi, że w niektórych przypadkach mogą pojawić się wątpliwości co do zasadności odstąpienia od zatrzymania prawa jazdy. Wątpliwości może rozwiać masowe wprowadzenie do użycia osobistych kamer przyczepianych do mundurów funkcjonariuszy.

d1kt892

Podziel się opinią

Share

d1kt892

d1kt892