Zmiany w przepisach: które mają sens?
Więzienie za ucieczkę przed policją
W ostatnich miesiącach trwa otwarta prezentacja opinii na temat nowelizacji przepisów dotyczących kierowców i służby mundurowe. Propozycje napływają z różnych stron. Które z nich naprawdę ułatwiłyby życie kierowcom i wpłynęły na poprawę bezpieczeństwa?
W ostatnich miesiącach trwa otwarta prezentacja opinii na temat nowelizacji przepisów dotyczących kierowców i służb mundurowych. Propozycje napływają z różnych stron. Które z nich naprawdę ułatwiłyby życie kierowcom i spowodowały poprawę bezpieczeństwa?
W lipcu minister sprawiedliwości przedstawił projekt nowelizacji przepisów, który zakłada kilka ważnych zmian. Na pochwałę z pewnością zasługuje pomysł zaostrzenia sankcji względem kierowców uciekających policji. W myśl proponowanych przepisów kierowca, który swoim zachowaniem zmusi funkcjonariuszy do podjęcia pościgu i nie zatrzyma się na sygnały dźwiękowe i świetlne nadawane z radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą więzienia do pięciu lat. Dodatkowo sąd każdorazowo zastosuje wobec sprawcy zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat. Dlaczego to dobry pomysł?
Dziś spowodowanie pościgu jest wykroczeniem, za które grozi grzywna lub maksymalnie trzydziestodniowy areszt. To nie przekonuje kierowców do posłuszeństwa względem policji. Niektórzy decydują się na ucieczkę, mając nadzieję, że standardowym i - przyznajmy - niezbyt mocnym radiowozem funkcjonariusze nie będą w stanie przeprowadzić skutecznego pościgu. W efekcie kierowcy i piesi narażeni są na skutki szaleńczej jazdy. Warto przy tym nadmienić, że policja niechętnie korzysta z nadanego im przed kilkoma laty prawa do stosowania radiowozu w roli środka przymusu bezpośredniego, co w praktyce przekłada się na możliwość zakończenia pościgu poprzez zepchnięcie z drogi auta uciekającego.
W myśl propozycji ministra sprawiedliwości ucieczka przed policją mogłaby zostać ukarana dotkliwiej niż będące dziś dość częstą przyczyną pościgów prowadzenie pojazdu bez uprawnień. Przypomnijmy, że grozi za to grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów, jeśli sprawca w ogóle nie miał prawa jazdy lub grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów oraz do 2 lat więzienia, jeśli sprawcy odebrano prawo jazdy na mocy decyzji administracyjnych.