Trwa ładowanie...
d3deswf
d3deswf
d3deswf

Ze względu na stres i życie w ciągłym biegu wielu kierowców jest zwyczajnie zmęczonych. Lepiej jednak, by drzemka nie dopadła nas za kółkiem - zaśnięcie za kierownicą to cichy i podstępny zabójca.

Z danych policji wynika, że tylko w 2012 r. na polskich drogach zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą było przyczyną 510 wypadków, w których 84 osoby zginęły a 814 zostało rannych. W sumie drzemki podczas jazdy stanowiły niecałe 2 proc. wszystkich wypadków. Niewiele? Tylko pozornie. Zaśnięcie za kółkiem spowodowało więcej zdarzeń niż gwałtowne hamowanie (197 wypadków), nieprawidłowe zawracanie (175 wypadków) czy jazda bez wymaganego oświetlenia (51 wypadków).

Sen za kierownicą jest groźniejszy niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Trzeba uważać nawet na zwykłą senność - zmęczony kierowca może mieć trudności z właściwą oceną sytuacji i prawie na pewno będzie reagował z opóźnieniem. Drzemkom za kółkiem sprzyja długa i monotonna jazda oraz brak snu, którego konsekwencją jest zaburzenie funkcji poznawczych i spadek sił witalnych. Osoby w takim stanie nie powinny kierować pojazdami.

Jak nie zasnąć za kółkiem? To z jednej strony proste, a z drugiej - paradoksalnie trudne. Zabieganym zmotoryzowanym trudno znaleźć czas na sen na własnym łóżku. Warto jednak pamiętać, że niewyspanie negatywnie wpływa na wiele płaszczyzn życia, których jednym z elementów jest właśnie prowadzenie samochodu.

Czasem jednak mimo dostatecznej liczby godzin snu kierowca i tak zaczyna odczuwać zmęczenie. To normalne - zwłaszcza, jeżeli w grę wchodzi długa trasa. Wtedy obowiązkowe są przerwy w podróży - przyjmuje się, że na każde dwie godziny jazdy powinien przypadać przynajmniej kwadrans relaksu. W tym czasie można wyprostować kości i się posilić. Z pomocą przychodzą także producenci aut, którzy montują w nich specjalne systemy kontrolujące stan kierowcy - analizują one jego ruchy i w razie zagrożenia włączają alarm.

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

d3deswf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3deswf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj