Trwa ładowanie...

Zaostrzenie kar dla pijanych kierowców

Zaostrzenie kar dla pijanych kierowcówŹródło: PAP/Adam Warżawa
d39vxfq
d39vxfq

Poselski projekt nowelizacji kodeksu zaostrza kary dla nietrzeźwych kierowców, a rządowy - przewiduje utworzenie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

(fot. PAP/Adam Warżawa)
Źródło: (fot. PAP/Adam Warżawa)

Za zaostrzeniem kar dla nietrzeźwych kierowców oraz wprowadzeniem Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej opowiedziały się w środę wszystkie kluby poselskie. Posłowie debatowali nad dwoma projektami nowelizacji kodeksu karnego i kodeksu karnego wykonawczego.

Poselski projekt przewiduje wprowadzenie zakazu prowadzenia pojazdów na zawsze w przypadku gdy nietrzeźwy kierowca spowodował wypadek, którego skutkiem była śmierć osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu.

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Źródło: (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Projekt przewiduje też kary od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności w przypadku, gdy kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego był wcześniej skazany za jazdę po pijanemu. Kary takie byłyby orzekane także w przypadku, gdy kierujący pojazdem złamał orzeczony czasowy zakaz.

d39vxfq

W projekcie przewidziana została możliwość odstąpienia przez sąd od orzeczenia zakazu kierowania pojazdem. Jednak w takim przypadku zobowiązuje sąd do uzasadnienia takiej decyzji.

Józef Zych (PSL), popierając zmiany, zaznaczył, że mogą zdarzyć się przypadki, kiedy osoba nietrzeźwa kieruje pojazdem, ale robi to w celu ratowania życia lub mienia dużej wartości, bądź gdy środek odurzający został jej podany bez jej wiedzy. Jego zdaniem projekt nie precyzuje, co należy robić w takich sytuacjach.

(fot. PAP/Adam Warżawa)
Źródło: (fot. PAP/Adam Warżawa)

Kluby opowiedziały się także za utworzeniem Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Zgodnie z rządowym projektem z Funduszu będzie finansowana pomoc dla pokrzywdzonych i członków ich rodzin, a także dla odbywających karę pozbawienia wolności, zwalnianych z zakładów penitencjarnych oraz ich rodzin.

Środki Funduszu są przeznaczane na: pomoc osobom pokrzywdzonym przestępstwem, pomoc medyczną, psychologiczną, rehabilitacyjną, prawną oraz materialną, pomoc postpenitencjarną osobom pozbawionym wolności, a także promowanie i wspieranie inicjatyw i przedsięwzięć służących poprawie sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem, podejmowanie przedsięwzięć o charakterze edukacyjnym i informacyjnym.

d39vxfq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39vxfq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj