Trwa ładowanie...
dnvj41i
14-08-2014 18:10

Zachodniopomorskie/ Pierwsze przetargi na nową S6

dnvj41i
dnvj41i

Ogłoszono przetargi na zaprojektowanie i budowę pierwszych trzech odcinków nowej drogi ekspresowej S6, która połączy Goleniów z Koszalinem - poinformowała w czwartek szczecińska Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Przetargi obejmują trzy odcinki dróg o łącznej długości ponad 63 kilometrów; od Goleniowa do obwodnicy Nowogardu, od obwodnicy Nowogardu do obwodnicy miejscowości Płoty i od węzła Ustronie Morskie do obwodnicy Koszalina i Sianowa.

Nowa droga ekspresowa S6 z zachodu na wschód województwa skróci czas przejazdu ze Szczecina do Koszalina co najmniej o 40 minut, poprawi bezpieczeństwo i komfort podróży - poinformowała GDDKiA. Ma także "rozładować" korki, które tworzą się w okresie wakacyjnym na trasie dojazdowej nad morze.

Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiej GDDKiA powiedział PAP, że to największa i najważniejsza inwestycja drogowa realizowana przez ten oddział od kilku lat. Jego zdaniem nowa droga usprawni połączenie drogowe Koszalina i całego Pomorza Środkowego z resztą kraju. Ten obszar jest teraz jednym z najgorzej skomunikowanych drogowo w Polsce - dodał.

dnvj41i

Budowa nowej drogi S6 jest możliwa, ponieważ na początku sierpnia rząd wprowadził do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 nowe inwestycje; prawie 140-kilometrowy odcinek S6 Goleniów-Koszalin z obwodnicami Koszalina i Sianowa, a także obwodnice Wałcza w ciągu S10 i Szczecinka w ciągu S11.

Do końca sierpnia GDDKiA planuje ogłosić także przetarg na zaprojektowanie i budowę pozostałych trzech odcinków S6 i budowę obwodnicy Koszalina i Sianowa, a także na obwodnicę Wałcza oraz obwodnicę Szczecinka w ciągu S11.

Wszystkie przetargi powinny zostać rozstrzygnięte w pierwszej połowie przyszłego roku. Zaplanowano, że część nowych dróg zostanie oddana do użytku pod koniec 2017 r., a reszta w 2018 r.

Jak powiedział Grzeszczuk, wartość nowej S6 oszacowano na około 4 mld zł. Droga będzie miała dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Na trasie powstaną m.in. węzły drogowe, miejsca obsługi podróżnych, a także przejścia dla zwierząt. Nowa "ekspresówka" ominie także miejscowości i wyprowadzi z nich ruch tranzytowy.

dnvj41i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnvj41i
Więcej tematów