Trwa ładowanie...
d3gvo6q

S10

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

S10 to symbol drogi ekspresowej, której przeważająca większość znajduje się jeszcze w budowie lub w fazie projektów. Trasa S10 będzie zlokalizowana w północno-zachodniej i centralnej części Polski.

S10 - opis trasy

Budowie drogi ekspresowej S10 przyświecają zwłaszcza dwa cele: połączenie Bydgoszczy z Toruniem oraz Warszawy ze Szczecinem.

Droga S10 połączy Szczecin z Warszawą Wikimedia Commons CC BY 3.0
Droga S10 połączy Szczecin z WarszawąŹródło: Wikimedia Commons CC BY 3.0, fot: Sliwers/rzyjontko

W pierwszym przypadku trasa S10 ma stanowić alternatywę dla drogi krajowej nr 80, która jest w tym momencie najczęstszym wyborem kierowców chcących przemieścić się z Bydgoszczy do Torunia lub odwrotnie. Natomiast w drugim przypadku chodzi przede wszystkim o poprawę transportu między stolicą a portem morskim Szczecin-Świnoujście.

Poza tym droga S10 ma przyczynić się do odciążenia autostrady A2 w kontekście transportu międzynarodowego.

Trasa S10 będzie mieć swój początek w Szczecinie, a koniec – w Wołominie pod Warszawą. Ponadto będzie wiodła m.in. przez Stargard Szczeciński, Wałcz, Piłę i Solec Kujawski.

W związku z tym droga S10 będzie przebiegać przez cztery województwa, czyli:

  • województwo zachodniopomorskie;
  • województwo wielkopolskie;
  • województwo kujawsko-pomorskie;
  • województwo mazowieckie.

Zgodnie z założeniami długość drogi S10 ma wynosić 460 km.

S10 – kiedy zostanie oddana?

Według najnowszych prognoz droga ekspresowa S10 ma być gotowa w 2022 roku, jednak biorąc pod uwagę fakt, że większość jej odcinków nie jest w budowie, tylko wciąż w planach, ten termin może się przesunąć. Niewiele jest gotowych fragmentów drogi S10 – są to obwodnica Stargardu, obwodnica Wyrzyska, a także część obwodnicy Bydgoszczy oraz Torunia.

Czy droga S10 jest płatna?

Ponieważ każda droga ekspresowa w Polsce jest dostępna za darmo dla kierowców samochodów osobowych o masie całkowitej poniżej 3,5 tony, dotyczy to również trasy S10.

Inaczej wygląda sytuacja kierowców ciężarówek powyżej 3,5 tony oraz wszystkich autobusów (niezależnie od ich masy całkowitej), dla których płatnymi odcinkami drogi S10 są (stan na październik 2017 r.):

  • węzeł Stargard Zachód – węzeł Stargard Południe;
  • węzeł Stargard Południe – węzeł Stargard Wschód;
  • węzeł Toruń Zachód – węzeł Toruń Południe.

Dokładna cena za korzystanie z drogi ekspresowej S10 zależy od klasy emisji spalin danego pojazdu. W zależności od tego kryterium opłata za każdy przejechany kilometr trasą S10 może wynieść (stan na październik 2017 r.):

  • od 0,2 do 0,4 zł dla pojazdów o masie całkowitej 3,5-12 ton oraz autobusów bez względu na ich masę;
  • od 0,27 do 0,53 zł dla pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Osoby kierujące pojazdami, które podlegają powyższym opłatom za korzystanie z S10, dokonują ich elektronicznie. Do tego potrzebne jest jednak urządzenie viaAUTO, które przesyła informacje do kolejnych bramek - w oparciu o te dane na koniec podróży wyliczana jest bowiem suma za przejazd drogą S10.

d3gvo6q

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gvo6q
d3gvo6q
d3gvo6q
Więcej tematów
d3gvo6q