Trwa ładowanie...

Wymijanie i omijanie tylko z pozoru są łatwe

Wymijanie i omijanie tylko z pozoru są łatweŹródło: PAP/Paweł Supernak
d1hwgei
d1hwgei

Wymijanie i omijanie tylko z pozoru są prostymi manewrami. Wystarczy chwila nieuwagi lub zła ocena sytuacji i wypadek gotowy. Sprawdź, jakie błędy popełniają kierowcy.

Niekiedy zmotoryzowani używają określeń "wymijanie" i "omijanie" zamiennie. To błąd, gdyż te dwa pojęcia oznaczają różne rzeczy. Wymijanie jest przejeżdżaniem obok pojazdu, który jedzie w przeciwnym kierunku zaś omijanie to przejeżdżanie obok pojazdu lub przeszkody stojących w miejscu.

Podstawowe obowiązki kierowcy, który przystępuje do tych manewrów reguluje Kodeks Drogowy w art. 23. Przy wymijaniu zmotoryzowany musi pamiętać przede wszystkim o zachowaniu odpowiedniego pojazdu, który wymija. W razie potrzeby powinien też zjechać w prawo, zmniejszyć prędkość lub nawet zatrzymać samochód. Prawidłowe wyminięcie pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka pozwala uniknąć groźnych wypadków - zjazd na przeciwny pas ruchu może skończyć się czołowym zderzeniem.

Z policyjnych statystyk wynika, że zderzenia czołowe stanowiły w 2012 r. 10 proc. wszystkich wypadków, w których życie straciły 663 osoby. Nawet jeśli kierowcy uda się uniknąć kolizji to za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego grozi kara w wysokości 500 zł oraz 6 punktów karnych.

Przy omijaniu pojazdu lub przeszkody podstawowe zasady są podobne - kierowca musi pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od omijanego pojazdu, a w razie potrzeby nie wahać się zmniejszyć prędkość. Prowadzący musi upewnić się, że ma wolne miejsce do wykonania manewru i czy inny pojazd nie rozpoczął właśnie wyprzedzania. Warto zaznaczyć, że omijanie pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo może odbywać się tylko z prawej strony.

d1hwgei

Zamiar omijania pojazdu należy wcześniej zasygnalizować kierunkowskazem - w ten sposób przygotujemy innych uczestników ruchu na ten manewr. Co ważne, kierowca nie może ominąć pojazdu, który zatrzymał się celem ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Za złamanie tego zakazu grozi mandat w wysokości 500 zł i 10 punktów karnych.

Źródło: korkowo.pl

ll/moto.wp.pl

Sprawdź ceny akumulatorów na Allegro i wybierz najkorzystniejszą ofertę!Sprawdź ceny akumulatorów na Allegro i wybierz najkorzystniejszą ofertę!

d1hwgei
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hwgei
Więcej tematów