Trwa ładowanie...
d15izip

Włoska policja karze wysokimi mandatami za postój samochodu z włączonym silnikiem

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Włoska policja karze wysokimi mandatami za postój samochodu z włączonym silnikiem
(Fotolia)
d15izip

Mandat w wysokości od 218 do 435 euro grozi we Włoszech kierowcom za pozostawienie pracującego silnika podczas postoju samochodu po to, by działała w nim klimatyzacja. Przypomnieli o tym prawnicy wraz z nadejściem kolejnej fali upałów, nazwanych "pustynnymi".

Internetowy prawniczy magazyn "Studio Cataldi", specjalizujący się w interpretacji przepisów i wyroków sądowych zauważył, że w 2007 roku do włoskiego kodeksu drogowego wprowadzono przepis, który ma na celu ograniczenie emisji spalin z samochodów. Na jego mocy kierowcy są surowo karani za włączanie silnika stojącego samochodu latem po to, by się ochłodzić i zimą, by się ogrzać.

W okólniku wydanym następnie przez MSW wyjaśniono, że zakaz ten nie obowiązuje w przypadku bardzo krótkiego, koniecznego postoju po to, by ktoś mógł wysiąść z auta lub do niego wsiąść.

d15izip

Jako ostrzeżenie eksperci podali przy okazji przykład młodego kierowcy z Como na północy kraju, ukaranego mandatem w wysokości 218 euro za to, że stał na poboczu z włączonym silnikiem oraz klimatyzacją i rozmawiał przez telefon. Takiego postoju straż miejska, która wymierzyła karę, nie uznała za bardzo krótki.

Jak się zauważa, właściciel auta może uznać się za szczęściarza, bo mógł zapłacić dwa razy wyższą karę.

Jak poprawnie używać świateł?

PAP/oprac. Borys Czyżewski

BlaBlaCar - ekspert ekonomicznej podróży. Dodaj przejazd i tankuj za darmo!

d15izip

Podziel się opinią

Share

d15izip

d15izip