Trwa ładowanie...

Władimir Putin w nowej limuzynie. Samochód wyprodukowano w Rosji

Najważniejsze osoby w Rosji od czasu upadku ZSRR jeździły niemieckimi topowymi modelami. Dziś uległo to zmianie. Władimir Putin podczas uroczystości zaprzysiężenia na prezydenta wożony był nową rosyjską limuzyną. To pokaz siły największego państwa świata.

Władimir Putin w nowej limuzynie. Samochód wyprodukowano w RosjiŹródło: Forum, fot: Sergei Savostyanov/TASS
d2zpaym
d2zpaym

Przejść na swoje

Jak po dzisiejszej uroczystości podkreśla "Russia Today", tylko garstka narodów może pochwalić się limuzyną własnej produkcji, służącą do przewożenia głowy państwa. Dla nikogo nie jest więc tajemnicą, że program "Kortezh", w ramach którego powstała nowa limuzyna Putina, ma przede wszystkim znaczenie wizerunkowe.

Od 1991 r. przedstawiciele najwyższej władzy Rosji korzystali z niemieckich modeli z najwyższej półki. Do tej pory Władimir Putin używał Mercedesa Klasy S o przedłużonym nadwoziu. Wcześniej korzystano z samochodów marki ZIŁ, wyprodukowanych na specjalne zamówienie. Tradycję tę rozpoczął Stalin, który w połowie lat 40. przesiadł się z Packarda Super 12 z 1937 r. do ZIS-a 110. Teraz w użyciu mają być owoce „Kortheza”.

W program, który pochłonął już około 4 mld rubli, czyli blisko 230 mln zł., od początku mocno zaangażowany był Władimir Putin. W skład rodziny wchodzi limuzyna, SUV, sedan i minivan. Plotki głoszą, że Władimir Putin od początku był mocno zaangażowany w program, a niektóre prototypy samochodów testował osobiście. Wystawił też pozytywną opinię nowej limuzynie.

O samym samochodzie, który wiózł Putina podczas inauguracji, wiadomo niewiele. Nic dziwnego. Część jego parametrów - w szczególności w zakresie oferowanej prezydentowi ochrony - to tajemnica państwowa. Do ogólnej wiadomości podano, że sercem limuzyny jest opracowany wraz ze specjalistami z Porsche i Boscha doładowany silnik o pojemności 4,4 l.

d2zpaym

Jednostka napędowa rozwija moc 592 KM i dysponuje maksymalnym momentem obrotowym wynoszącym 881 Nm. Efekty pracy silnika przekazywane są przez automatyczną skrzynię, oferującą aż 9 biegów. Podzespół ten został opracowany w Rosji. Tam powstać ma również silnik V12 o pojemności 6,6 l i na razie nieznanej mocy. Z czasem ma on trafić do limuzyn z programu "Korthez". Nie wiadomo jednak, czy oznacza to, że w 14 dotychczas wyprodukowanych limuzynach silnik zostanie wymieniony.

Przód samochodu może kojarzyć się z Lancią Themą i Chryslerem 300 Forum
Przód samochodu może kojarzyć się z Lancią Themą i Chryslerem 300 Źródło: Forum, fot: Sergei Savostyanov/TASS

Amerykanie z tyłu

Posiadanie własnej linii samochodów do przewożenia najważniejszych osób w państwie to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale i prestiżu. Pod tym względem Rosji udało się dać prztyczka w nos Amerykanom. Donald Trump ma dostać swoją nową limuzynę w ciągu kilku miesięcy. W tym swoistym wyścigu zbrojeń USA przegrało – przynajmniej jeśli chodzi o datę oddania limuzyny do użytku.

Jak informuje telewizja Fox Bussiness, amerykański program budowy limuzyny dla prezydenta pochłonął 15,1 mln dolarów, czyli blisko 54 mln zł. Podobnie jak w przypadku tej obecnie używanej, powstała ona na bazie ciężarówki, choć wygląda jak sedan. Nowa limuzyna Trumpa ma być odporna na ataki z użyciem broni palnej, granatów i środków chemicznych. Ostatnią z tych własności zapewnia jej własny obieg powietrza, w którym wykorzystywane są zbiorniki ze sprężonym tlenem.

d2zpaym

Cadillac, który jest producentem samochodu, na razie nie podaje szczegółów, a nawet nie ujawnia wyglądu auta. Można jednak podejrzewać, że nie będzie on zabezpieczony gorzej niż obecnie używana limuzyna, do której przylgnął przydomek "Bestii". Opancerzenie zewnętrzne to oczywiście tajemnica, ale przyjmuje się, że Cadillac One ma pancerz o grubości co najmniej 5 cm i grube na 12,5 cm szyby. Te sklejone są z pięciu warstw, między którymi znajdują się kuloodporne powłoki. Podłoga jest wykonana z metalu i komponentów. Jej grubość to 12 cm i potrafi przetrwać wybuch bomby. Drzwi ważą tyle co drzwi Boeinga 757 i są wykonane z tytanu, ceramiki, stali, kevlaru i betonu.

Amerykańska limuzyna przetrwa ostrzał z broni maszynowej, wybuch bomby i atak chemiczny czy biologiczny. Jest to nie tylko mobilny schron, ale i jeżdżący arsenał. Mówi się, że w aucie są strzelby gładkolufowe, pistolety, granaty dymne, pojemniki z tlenem, granatniki i kompletnie wyposażona apteczka z krwią taką, jaką ma prezydent. Samochód napędzany jest silnikiem V8 o pojemności 6,6 l. Jego moc nie została podana do publicznej wiadomości. Można więc powiedzieć, że Rosjanie mieli wysoko postawioną poprzeczkę.

d2zpaym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zpaym
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj