Ursus: od posagu siedmiu panien, przez ciągniki, po autobus elektryczny
Do wybuchu I wojny światowej wytworzono łącznie 6 000 sztuk różnych typów jednostek o mocy od 5 do 450 KM. W ofercie główną pozycję stanowiły przewoźne silniki dla rolnictwa, tzw. lokomobile. Produkowano w tym czasie szeroki wachlarz motorów na paliwa ciężkie i spirytus, średnioprężne silniki dwu- i czterosuwowe o mocy do 60 KM, silniki na tzw. gaz drzewny o mocy do 70 KM i oparte na licencji Fielding und Platt oraz Diesle - początkowo o mocy do 80 KM, a następnie do 450 KM, przeznaczone przede wszystkim dla elektrowni.
W 1915 r. wycofująca się z Polski armia rosyjska zniszczyła zakład i wywiozła część maszyn. Mimo zniszczeń i strat fabryka szybko się odrodziła i po wojnie nadal produkowała silniki spalinowe o coraz większych mocach. W latach 1916-1918 pod kierownictwem polskiego konstruktora prof. Kazimierza Taylora podjęto próbę skonstruowania pierwszego krajowego ciągnika. Zadanie zakończono wykonaniem jednego prototypu. Pierwsza maszyna, której można było nadać miano ciągnika, zjechała z taśmy montażowej dopiero w 1922 r. Tzw. ciągówka "Ursus" była maszyną o konstrukcji wzorowanej na amerykańskim ciągniku "Titan" z poziomym, dwucylindrowym silnikiem naftowym o mocy 25 KM., a napęd z silnika przekazywany był na tylną oś za pomocą przekładni łańcuchowej. Traktor był w stanie pociągnąć pług o trzech skibach. Do 1927r. wyprodukowano 100 szt. ciągówek.
W latach 1923-1927 w podwarszawskiej wsi Czechowice (obecnie warszawska dzielnica Ursus) wybudowano od podstaw Fabrykę Samochodów i Fabrykę Metalurgiczną. W tym okresie zakłady przestawiły się głównie na produkcję ciężarówek i autobusów montowanych na podwoziu o ładowności 1,5 tony, którego licencję zakupiono od włoskiej firmy SPA. W 1930 r. ZM "Ursus" Spółka Akcyjna została przejęta przez Bank Gospodarstwa Krajowego, zaś jej produkcję ukierunkowano na potrzeby wojska - wytwarzano wówczas m.in. czołgi, ciągniki opancerzone kołowe i gąsienicowe, samochody pancerne, a ponadto bardzo popularne motocykle "Sokół".