Upał to zagrożenie dla auta
Kontrola akumulatora
Zbyt rzadko pamiętamy, że wysokie temperatury wpływają na samochód oraz na nasze reakcje na drodze.
Każdego lata kierowców ostrzega się, aby nie zostawiali w samochodzie dzieci i zwierząt. Samochód w upalny dzień to blaszana pułapka, która bardzo szybko się nagrzewa i stanowi zagrożenie dla żywych istot. Zbyt rzadko jednak pamiętamy, że wysokie temperatury wpływają także na sam pojazd oraz na nasze reakcje na drodze.
Wielu kierowców zapomina, że nie tylko zima jest trudnym okresem dla akumulatora. Samorozładowanie to naturalne zjawisko w przypadku wszystkich akumulatorów i jest uzależnione od temperatury otoczenia. Co ważne - im wyższa temperatura, tym większe jego ryzyko. Dlatego jeśli chcemy uruchomić samochód po dłuższym wakacyjnym postoju, może nas spotkać niemiła niespodzianka.
Pamiętajmy, że akumulatory narażone na działanie wysokiej temperatury (powyżej 20°C) wymagają regularnej kontroli i ładowania. - Każdy wzrost temperatury o 10 stopni Celsjusza wiąże się ze średnio dwukrotnym przyspieszeniem procesu samorozładowania. W upalne dni, kiedy temperatura sięga lub nawet przekracza 30 stopni, akumulator rozładowuje się znacznie szybciej niż w innych trudnych warunkach pogodowych - wyjaśnia Krzysztof Najder z Exide Technologies S. A.
Prosta kontrola napięcia akumulatora (nawet raz na 2-3 dni) pozwoli z dużym wyprzedzeniem wykryć ewentualne zbliżające się rozładowanie. W pełni naładowana bateria ma napięcie 12,6 V. Z kolei na rozładowanie wskazuje wartość poniżej ok. 12,4 V. Do sprawdzenia potrzebny nam jedynie woltomierz, a sama kontrola trwa nie dłużej niż dwie minuty. Innym skutecznym sposobem ochrony przed rozładowaniem akumulatora jest sprawdzenie upływności prądu w samochodzie.
- Auto, nawet gdy jest wyłączone i zamknięte, pobiera pewną ilość energii z akumulatora na podtrzymanie alarmu i pamięci sterowników. Parametr ten opisuje się właśnie jako "upływność prądu". Nie powinna ono przekraczać 0,05 A (50 mA). Pomiar upływności prądu jest wykonywany u niemal każdego mechanika i trwa zaledwie kilka minut. Warto go wykonać i wyeliminować ewentualne "odchylenia od normy" przed wyjazdem na urlop. Dlaczego? Ponieważ zbyt duży "odpływ" energii, może przyczynić się do rozładowania akumulatora - radzi Najder.