Trwa ładowanie...
do1w0dn

Tesla S i X same zmienią pas ruchu

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tesla S i X same zmienią pas ruchu
(zdjęcie producenta)
do1w0dn

Producent elektrycznych samochodów, koncern Tesla, wypuścił oprogramowanie, dzięki któremu auta mają funkcję "autopilota". Szef firmy mówi jednak, że nowemu systemowi na razie nie można ufać do końca.

Modele S i X z zainstalowanym nowym oprogramowaniem nie mogą w stu procentach zwolnić kierowcy z obowiązku prowadzenia pojazdu. Zastępują go jednak na autostradzie, pomagają w zmianie pasów ruchu, informują o pojeździe w martwym polu, ostrzegają przed możliwością kolizji czy dostosowują prędkość do warunków jazdy. Co jednak istotne - kierowca nadal musi trzymać ręce na kierownicy, nawet wtedy, gdy układ jest włączony.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ * "Autopilot" uważa też na pieszych i sam parkuje. - W razie wypadku, kierowca może być jednakże pociągnięty do odpowiedzialności - mówi Elon Musk, prezes Tesli. Dodaje, że pełna automatyka to kwestia przewidywalnej przyszłości. - Jesteśmy przekonani, że za trzy lata samochód sam dowiedzie pasażera na przykład spod domu do pracy. Osoba w aucie nie będzie musiała niczego dotykać, będzie mogła spać - zaznacza Musk. Obecnego rozwiązania nie można nazwać jazdą autonomiczną, jednak jest to duży krok w tym kierunku.

do1w0dn

Nowe oprogramowanie na razie dostępne jest tylko w Ameryce Północnej, w następnych tygodniach ma dotrzeć do klientów w innych rejonach świata. Eksperymenty z w pełni autonomicznymi pojazdami prowadzi wielu producentów - Audi, Nissan, Volvo czy Toyota, a także internetowy gigant Google.

ll, moto.wp.pl

Wycieraczki Bosch już od 17,10 zł. Sprawdź!

do1w0dn

Podziel się opinią

Share
do1w0dn
do1w0dn