Trwa ładowanie...
ycipk-24xbe4

Telefon przejmie kontrolę nad twoim samochodem

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Telefon przejmie kontrolę nad twoim samochodem
(zdjęcie producenta)
ycipk-24xbe4

Po połączeniu telefonu z samochodem poprzez Bluetooth można zadzwonić, ale... już niewiele ponadto. Ta sytuacja może już wkrótce się zmienić. Duża grupa, zrzeszająca producentów samochodów i firmy elektroniczne pracuje nad systemem, pozwalającym zintegrować smartfon z komputerem samochodu.

(fot. zdjęcie producenta)
Podziel się

Nowy standard, nazwany Terminal Mode, powstaje pod przewodnictwem fińskiej Nokii. Ma on umożliwić korzystanie z telefonu za pomocą wyświetlacza komputera pokładowego w samochodzie. Aktualnie jedynie BMW zapewnia podobną funkcjonalność użytkownikom iPhone'a. Nowe rozwiązanie ma być uniwersalne, obsługiwane przez różne mobilne systemy operacyjne oraz przez większość dostępnych samochodów.

ycipk-24xbe4

Po połączeniu smartfonu za pomocą Bluetooth, na ekranie samochodowego komputera ukaże się obraz znany z wyświetlacza telefonu. W ten sposób kierowca będzie miał wygodny dostęp do wszystkich możliwości urządzenia, w tym do zainstalowanych na nim aplikacji, muzyki, czy przeglądarki internetowej.

Terminal Mode pozwoli użytkownikom samochodów korzystać nie tylko z istniejących aplikacji, ale otworzy rynek dla programów wspomagających kierowcę. Dzięki temu możliwe będzie wygodne używanie takich rozwiązań, jak wymiana informacji o ruchu i zagrożeniach na drodze, rozwiniętych systemów nawigacji, a także np. programów rozszerzonej rzeczywistości (Augumented Reality).

Największą trudnością we wprowadzeniu tego standardu jest fakt, że muszą zrobić to wszyscy (a przynajmniej większość) producenci samochodów, ale też twórcy systemów operacyjnych, wykorzystywanych w smartfonach. Póki co ani Apple, ani Google nie potwierdziły zainteresowania Terminal Mode. Podobnie nie wiadomo jeszcze, które firmy motoryzacyjne wprowadzą tę funkcjonalność. Innym problem mogą być opinie, że takie rozwiązanie zmniejsza bezpieczeństwo poprzez rozproszenie uwagi kierowcy.

Czy projekt zostanie w końcu przyjęty przez kolejne firmy przekonamy się za jakiś czas. Coraz bardziej zaawansowane systemy komputerowe, stosowane w samochodach dają nadzieję, że tego rodzaju rozwiązania zawitają do naszych aut już wkrótce.

ycipk-24xbe4

sj/mw/mw

* Polska premiera HTC-Incredible S - więcej w tech.wp.pl *

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-24xbe4

ycipk-24xbe4
ycipk-24xbe4