Trwa ładowanie...
ycipk-4kxkzj

TEB nie powstanie. Chiński przekręt zamiast autobusu przyszłości

Chińskie media informują o fiasku projektu futurystycznego autobusu, który przed kilkoma miesiącami przedstawiany był jako sposób na pozbycie się korków.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
TEB nie powstanie. Chiński przekręt zamiast autobusu przyszłości
(PAP/EPA, Fot: Stringer)
ycipk-4kxkzj

Miał być przyszłością komunikacji w wielkich miastach, a okazał się kompletną klapą, na której stracili inwestorzy. Projekt o nazwie Transit Elevated Bus (TEB) zaprezentowano po raz pierwszy w 2010 roku. W założeniach miał być to środek transportu, który poruszałby się po stworzonych dla niego torach. Te miałyby prowadzić wzdłuż ulic, a dzięki zawieszeniu przedziału pasażerskiego na dużej wysokości, samochody mogłyby swobodnie poruszać się pod nim. Miało to prowadzić do piętrowego wykorzystania dróg, a w konsekwencji do zmniejszenia się korków.

Idea stojąca za TEB-em wydawała się pociągająca, rozpoczęła się więc zbiórka funduszy na zrealizowanie prototypu. Ten zaprezentowano w połowie 2016 roku, a chińskie miasto Qinhuangdao w prowincji Hebei zbudowało nawet testowy odcinek infrastruktury, która umożliwiałaby poruszanie się TEB-em w warunkach testowych. Skład poruszał się na gumowych kołach wzdłuż zamontowanych w jezdni prowadnic. Pod pojazdem był dwumetrowy prześwit, w którym bez kłopotu mogły jeździć samochody osobowe. Całość miała 8 m szerokości, 5 m wysokości i 22 m długości. Wewnątrz mieściło się ok. 300 pasażerów.

Testowa trasa o długości 300 metrów pokazywała potencjalne możliwości niezwykłego pojazdu - wagonu dla podróżnych przemieszczającego się ponad ulicami pełnymi samochodów. TEB miał być sposobem na rozładowanie korków, jednak okazało się, że pozostanie tylko jedną z koncepcji, po której niedługo zniknie ślad.

ycipk-4kxkzj

A może warto zaoszczędzić tradycyjnym sposobem? Fakty i mity na temat instalacji LPG:

Prototyp ma zostać rozebrany do końca czerwca. TEB od miesięcy jedynie pokrywa się kurzem, nie prowadzono z nim żadnych dalszych testów. Powodem rezygnacji z projektu miało być odrzucenie przedłużenia kontaktu między twórcami pojazdu a lokalnymi władzami. Te z kolei odmawiają oficjalnego komentarza.

W grudniu chińskie media cytowały mieszkańców Qinhuangdao, którzy nazywali prototyp zawalidrogą. Gazeta "Renmin Ribao" cytowała przedstawicieli władz, którzy twierdzili, że nic im o przeprowadzanych testach nie wiadomo. Firmie stojącej za stworzeniem pojazdu zarzucano także oszukanie inwestorów.

ycipk-4kxkzj

Dziennik "Global Times" nazwał autobus przyszłości "projektem, który utknął bez szans na przełom". Skrytykowano także finansowanie inicjatywy za pośrednictwem środków zbieranych od inwestorów w internecie.

Z Pekinu Rafał Tomański (PAP)

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4kxkzj

ycipk-4kxkzj
ycipk-4kxkzj