ycipk-4kiofm

Strażnicy miejscy polują na kierowców

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Strażnicy miejscy polują na kierowców
(PAP/Jacek Bednarczyk)
ycipk-4kiofm

Strażnicy miejscy zajmują się głównie sprawami związanymi z ruchem drogowym. W 2010 roku założyli blokady na ok. 133 tys. aut i wystawili kierowcom ponad milion mandatów na 170 mln zł - informuje Rzeczpospolita, powołując się na raport MSWiA.

Straż, której komendy są nie tylko w miastach, ale nawet w małych gminach, interweniowała w zeszłym roku 2,9 mln razy. Aż 1,8 mln interwencji dotyczyło m.in. parkowania w niedozwolonym miejscu i przekroczeń prędkości zarejestrowanych przez fotoradary.

Po kierowcach strażnicy najczęściej interweniowali w sprawach nietrzeźwych osób (261 tys.) i porządkowych (166 tys.). - Zimą są to zgłoszenia o nieodśnieżonym chodniku czy śniegu na dachu. Latem ludzie skarżą się na bałagan na posesjach albo to, że sąsiad spala jakiś plastik i dym gryzie w oczy - wylicza Jolanta Borysewicz ze stołecznej straży miejskiej.

ycipk-4kiofm

Według danych MSWiA, strażnicy wystawili w ubiegłym roku w sumie 1399 tys. mandatów (w 2009 roku - 1363 tys.). Mniej pouczali - tak zakończyło się 1352 tys. interwencji (w 2009 roku - 1538 tys.).

MSWiA ma zastrzeżenia do wykształcenia 13 strażników z podstawówką (powinni mieć co najmniej wykształcenie średnie) oraz 131 osób z maturą (komendantów, zastępców czy naczelników wydziałów), którzy powinni być po studiach. Dwóch komendantów skończyło zaledwie podstawówki. Wojewodowie zostali już poproszeni o to, żeby wykluczyć takie sytuacje.

sj/mw/mw

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4kiofm

ycipk-4kiofm
ycipk-4kiofm