Trwa ładowanie...
d4ma5lr
d4ma5lr

Strajk w największych rosyjskich zakładach motoryzacyjnych?

Share
d4ma5lr

Pracownicy największych rosyjskich zakładów motoryzacyjnych AwtoWAZ, kontrolowanych przez grupę Renault-Nissan, zagrozili w niedzielę strajkiem w związku z zapowiadaną redukcją zatrudnienia - poinformowali przedstawiciele związku zawodowego Jedinstwo.

- Około 600 pracowników AwtoWAZ-u, znanego z produkcji samochodów marki Łada, zebrało się w niedzielę w południe w mieście Togliatti, które jest stolicą rosyjskiego przemysłu motoryzacyjnego, by domagać się przerwania zwolnień i podwyżek zarobków - powiedział agencji AFP szef Jedinstwa Piotr Zołotariow.

Dyrektor generalny AwtoWAZ-u, Szwed Bo Andersson, który objął tę funkcję na początku roku, postanowił przyśpieszyć przeprowadzaną od kilku lat redukcję zatrudnienia, by przywrócić rentowność zakładów, znanych dawniej w Polsce jako WAZ (Wołżańska Fabryka Samochodów).

d4ma5lr

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *

Fabryka, nad którą w czerwcu kontrolę przejęła grupa Renault-Nissan, odczuwa skutki problemów gospodarczych Rosji związanych z jej zaangażowaniem na Ukrainie i sprzedaż samochodów spadła w ciągu ostatnich 11 miesięcy o 16 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2013 roku. Według Zołotariowa zatrudnienie w zakładach zmniejszono już o 13 tys. miejsc pracy i wynosi ono obecnie około 51 tys. W piątek Andersson zapowiedział wypłacenie pracownikom trzynastej pensji, co będzie kosztowało pracodawcę 290 mln rubli (4 mln euro).

AwtoWAZ jest głównym pracodawcą w Togliatti, położonym w obwodzie samarskim, na południowym wschodzie europejskiej części Rosji. W latach 2008-09 przeprowadzono już w tych zakładach znaczące redukcje zatrudnienia.

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

Kliknij i sprawdź najnowsze ogłoszenia motoryzacyjne!

d4ma5lr

Podziel się opinią

Share
d4ma5lr
d4ma5lr
Więcej tematów