Trwa ładowanie...

Samochody słynnego aktora na sprzedaż

Samochody słynnego aktora na sprzedażŹródło: RM Auctions/Darin Schnabel
d2b8q78
d2b8q78

Steve McQueen w latach 60. i 70. był jedną z największych gwiazd amerykańskiego kina. Aktor o przydomku "The King of Cool" był znany ze swoich kreacji antybohaterów - postaci których twarda postawa i ostry temperament kontrastowały z dobrym sercem i chęcią pomocy innym. Natomiast dla fanów motoryzacji jest on tym, który miłość do samochodów przeniósł na wielki ekran.

(fot. RM Auctions/Darin Schnabel)
Źródło: (fot. RM Auctions/Darin Schnabel)

Sam McQueen prywatnie był osobą podobną do granych przez siebie postaci. Potrafił być twardy i agresywny, ale mimo to był bardzo lubiany. Jego największym hobby była motoryzacja. Aktor posiadał bardzo dużą kolekcję najdroższych i najrzadszych sportowych samochodów świata. Ferrari 250 Lusso Berlinetta, Jaguar D-Type XKSS i Porsche 356 Speedster to tylko kilka przykładów aut, które McQueen trzymał w swoim garażu.

Jeśli zapytacie się o najlepszą scenę pościgu w historii kina, większość osób wskaże film "Bullit" i Mustanga prowadzonego przez McQueena, który stara się złapać przestępców w Dodge'u Chargerze, uciekających ulicami San Francisco. Jednak to "Le Mans" z 1971 jest najsłynniejszym "filmem samochodowym" wszech czasów. Stworzenie tego obrazu było marzeniem aktora, który sam wyłożył pieniądze na ten cel. Niestety, film nie odniósł sukcesu kasowego i oznaczał dla McQueena poważne straty finansowe. Do dzisiaj uważany jest produkcję, która w najbardziej realistyczny sposób przedstawia świat wyścigów samochodowych. Sam aktor zyskał dzięki niemu kilka kolejnych imponujących aut do swojej kolekcji.

(fot. RM Auctions/Darin Schnabel)
Źródło: (fot. RM Auctions/Darin Schnabel)

Część z nich to samochody wyścigowe biorące udział w wyścigu Le Mans, jednak nie były to jedyne "pamiątki" po tej produkcji. Film rozpoczyna się sceną w której McQueen podróżuje najmocniejszą odmianą Porsche 911, samochodem, który później stał się prywatną własnością aktora. Już wkrótce ten filmowy "bohater" zostanie sprzedany na aukcji. Porsche 911S z 1970 roku to najlepszy dostępny w tamtym czasie model - z najmocniejszym silnikiem i najbogatszym wyposażeniem. Samochód do dzisiaj znajduje się w świetnym stanie i oczywiście posiada pełną dokumentację.

d2b8q78

Porsche było jedną z ulubionych marek McQueena. Aktor posiadał kilka samochodów niemieckiego producenta. Warto też wspomnieć, że sprzedawany egzemplarz ma lakier w kolorze Slate Gray, który był na tyle lubiany przez amerykańskiego gwiazdora, że wiele jego samochodów miało właśnie taki odcień. Co ciekawe, 911S z 1970 roku był drugim prawie identycznym samochodem w posiadaniu McQueena. Model z 1969 roku już znajdujący się w jego garażu miał nawet ten sam kolor. Samochód wystawiony na aukcję Porsche dostarczyło z fabryki prosto na plan filmowy w Le Mans, a chwilę później auto otrzymało zmodyfikowany dyferencjał i skrzynię biegów - wedle polecenia McQueena.

Wersja S była pierwszym przykładem zmodyfikowanego modelu 911 - wyznaczyła standardy z których do dzisiaj Porsche korzysta przy tworzeniu najmocniejszych odmian tego kultowego auta. Samochód z planu filmowego na pewien czas trafił do garażu aktora, jednak już rok później został sprzedany. Miał on wiele szczęścia, bo trafił do adwokata, który przez ponad 30 lat bardzo o niego dbał.

(fot. RM Auctions)
Źródło: (fot. RM Auctions)

Na aukcji, która odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia 2011 w kalifornijskim Monterey do kupienia będzie też drugi samochód, który przez pewien czas był własnością McQueena. Siata 208/S Spider z 1953 roku trafiła do niego w czasie, gdy dopiero zaczynał karierę. Ponieważ początkującego aktora nie było stać na Ferrari, kupił dwuletnią Siatę i umieścił na niej znaczki firmy z Maranello. Ten mały sportowy samochód nie był tylko zabawką. Bazujące na Fiacie auto posiadało wyczynowy silnik V8 o pojemności zaledwie 2 litrów, który pozwalał rozpędzić je do 180 km/h.

W obu przypadkach nie będą to tanie oferty, ale szczególnie Porsche 911s pozwoli nabywcy stać się właścicielem kawałka historii nie tylko motoryzacji, ale też światowego kina.

sj/mw/mw

d2b8q78
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b8q78
Więcej tematów