Trwa ładowanie...

Samochodowe martwe dusze

Samochodowe martwe duszeŹródło: PAP
d45zp11
d45zp11

Choć w Polsce zarejestrowanych jest 23,2 mln pojazdów, to ponad 5 mln istnieje tylko na papierze, twierdzi "Dziennik Gazeta Prawna".

Pojazdy te - według gazety - posłużyły do zalegalizowania aut kradzionych albo rozebrane na części zostały sprzedane. Nikt ich nie wyrejestrował.

Potwierdzają to dane dotyczące liczby polis OC, którymi z obowiązku muszą być objęte wszystkie pojazdy samochodowe. Na koniec grudnia 2010 r. łącznie ubezpieczonych było ok. 17,7 mln pojazdów, podczas gdy zarejestrowanych - 23,2 mln.

Czyżby aż 5,5 mln samochodów w ogóle nie było ubezpieczonych? To niemożliwe - twierdzą ubezpieczyciele. Oceniają oni, że bez polis OC jeździ "tylko" ok. 200 tys. aut.

Co więc z resztą? - nie są wyrejestrowane, lecz wycofane z eksploatacji. I tu luka prawna, bowiem prawo nie precyzuje, czym jest pojazd wycofany z eksploatacji. W efekcie tego właściciel wraku, który nie ma już kół, silnika i elementów wnętrza (bo je sprzedał), może powiedzieć, że np. restauruje auto. I urzędnik musi mu uwierzyć na słowo.

mz

d45zp11
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45zp11
Więcej tematów