Trwa ładowanie...
d41buoa

S51

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Pierwsza wzmianka o drodze ekspresowej S51 pojawiła się w 2008 roku, kiedy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) przedstawiła oficjalnie projekt jej budowy. Co ciekawe pierwotny projekt drogi S51 szybko uległ zmianie, gdyż włączono do niego również budowę obwodnicy Olsztyna położonej po wschodniej stronie tego miasta.

S51 – opis trasy

Budowa trasy S51 to jedna z najważniejszych inwestycji dla mieszkańców Olsztyna, którzy czekają na połączenie ich miasta z drogą szybkiego ruchu S7 w Olsztynku. W skład S51 będzie wchodzić m.in. obwodnica Olsztyna, a konkretnie jej część, która biegnie do drogi krajowej nr 16. Droga ekspresowa S51 będzie wiodła wyłącznie przez województwo warmińsko-mazurskie, a jej przebieg będzie praktycznie taki sam jak w przypadku drogi krajowej nr 51.

Droga ekspresowa S51 będzie wiodła wyłącznie przez województwo warmińsko-mazurskie Wikimedia Commons CC BY 3.0
Droga ekspresowa S51 będzie wiodła wyłącznie przez województwo warmińsko-mazurskieŹródło: Wikimedia Commons CC BY 3.0, fot: Sliwers/rzyjontko

Długość drogi S51, po ukończeniu wszystkich prac budowlanych, będzie wynosić 35 km.

S51 – kiedy zostanie oddana?

Koniec budowy drogi S51 planowany jest na grudzień 2017 r. (stan na październik 2017 r.). Niemniej jedynym gotowym fragmentem trasy S51 jest jak na razie obwodnica Olsztynka, która rozpoczyna się w miejscowości... Ameryka, położonej w kierunku północno-zachodnim od Olsztyna. Ten odcinek S51 jest dwujezdniową drogą z dwoma pasami ruchu dla każdego kierunku jazdy, na którą można wjechać zarówno z węzła Olsztynek Wschód, jak i Olsztynek Zachód.

Prace drogowe wciąż trwają natomiast na dwóch pozostałych odcinkach drogi ekspresowej S51, czyli obwodnicy Olsztyna oraz trasie Olsztyn-Olsztynek (stan na październik 2017 r.).

S51 – ceny

Ponieważ droga S51 to "ekspresówka", przejazd nią dla kierowców samochodów osobowych o masie całkowitej do 3,5 tony będzie bezpłatny. Z kolei osoby kierujące cięższymi pojazdami, a także autobusami niezależnie od ich masy całkowitej, najprawdopodobniej będą musiały opłacać podróż trasą S51 po oddaniu jej do użytku.

Jednak na razie obwodnica Olsztynka, czyli jedyny gotowy fragment drogi ekspresowej S51, nie figuruje na liście płatnych odcinków systemu poboru opłat viaTOOL (stan na październik 2017 r.).

d41buoa

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41buoa
d41buoa
d41buoa
Więcej tematów
d41buoa