Trwa ładowanie...

Rewolucyjny kask z Japonii. Shoei Opticson z wyświetlaczem HUD

Podczas japońskich targów motocyklowych Shoei prezentowało swój rewolucyjny pomysł – kask, który ma zamontowany wyświetlacz HUD. Dzięki temu przed oczami motocyklisty mogą być wyświetlane np. wskazówki nawigacji czy inne funkcje rozszerzonej rzeczywistości.

Shoei OpticsonShoei OpticsonŹródło: Shoei
d27zflk
d27zflk

Wyświetlacze przezierne nie są niczym nowym. W lotnictwie stosowane są od niepamiętnych czasów, ale też już w samochodach nikogo nie dziwią i mają coraz bardziej rozbudowane funkcje. Jednak HUD (head-up display) w przypadku motocykli cały czas pojawia się w zapowiedziach, ale nie stał się popularnym rozwiązaniem. Jest to o tyle dziwne, że nie trudno znaleźć dla niego zastosowania.

W przypadku motocykli HUD miałby znaleźć się pod kaskiem – w końcu wyświetlanie informacji na szybce samego jednośladu niewiele różniłoby się od rzucenia okiem na ekran przy kierownicy. Do tego wymagałoby to oddzielnej technologii do każdego motocykla o przecież nie wszystkie szybę posiadają. Zatem pozostają specjalne "okulary" lub kask z wbudowanym wyświetlaczem przeziernym. I właśnie taki stworzyła japońska firma Shoei.

Kask nazwany Opticson jest jeszcze prototypem, ale na tyle bliskim produkcji, że już był prezentowany na targach motocyklowych w Osace i Tokio. Obraz wyświetlany jest na dodatkowej pochylonej szybce umieszczonej przed prawym okiem motocyklisty i (co ważne w tym projekcie) można ją regulować, aby dostosować obraz do kształtu twarzy, ale też całkowicie złożyć, gdy nie jest używana.

Projektor natomiast znajduje się przy brodzie, a to wymagało rozbudowy dolnej części kasku. Z tego powodu Shoei Opticson wygląda dość specyficznie z kanciastą brodą, ale można zgadywać, że nad tym inżynierowie jeszcze będą pracowali. W końcu aerodynamika (i wygląd) też są ważne.

d27zflk

HUD w kasku Shoei Opticson łączy się ze smartfonem za pomocą Bluetootha i jego funkcje obsługiwane są już na telefonie. Można w ten sposób wyświetlać wskazówki nawigacji lub inne dane z telefonu, jak np. wiadomości czy informacje o przychodzącym połączeniu. Jasność wyświetlacza HUD dostosowywana jest automatycznie dzięki czujnikowi światła.

Do tej pory swoje kaski z HUD-em prezentowały głównie małe firmy czy startupy. Z jednej strony same urządzenia nie były doskonałe, a z drugiej producentom tym brakowało przebicia. Natomiast zajęcie się tematem przez tak dużą i popularną firmę jak Shoei, oznacza, że technologia ta ma szansę stać się motocyklową codziennością. Kiedy Opticson trafi do sprzedaży? Tego nie wiadomo, ale publiczne prezentacje oznaczają, że może to być już niedługo.

Szymon Jasina, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27zflk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27zflk
Więcej tematów