Samochód F-CELL Roadster, zasilany ogniwami paliwowymi, zbudowany przez praktykantów w zakładach Mercedes-Benz w Sindelfingen, pokonał jeden z odcinków historycznej trasy przejechanej przez Berthę Benz.
Startując w Mannheim, ten napędzany ogniwem paliwowym samochód minął miasta Ladenburg i Heidelberg. Symboliczną metę eskapady wyznaczała apteka w Wiesloch, gdzie Bertha Benz zatrzymała się, aby uzupełnić zapas paliwa podczas pierwszej długodystansowej podróży w historii automobilizmu w roku 1888.
- Przejazd roadsteru F-CELL to symboliczne odzwierciedlenie zmiany jaka zachodzi obecnie w technologii samochodów - mówi Thomas Weber, członek zarządu Daimler AG odpowiedzialny za badania i rozwój w Mercedes-Benz Cars.
* ZOBACZ ZDJĘCIA Z PRZEJAZDU SAMOCHODU * Jeszcze przed końcem bieżącego roku Mercedes-Benz rozpocznie produkcję niewielkiej serii modeli Klasy B z napędem opartym na ogniwie paliwowym. U schyłku 2009 r. z taśm produkcyjnych zjadą także, w ramach przewidzianego na początek przyszłego roku projektu "elektrycznej mobilności" Berlina ("e-mobility Berlin"), pierwsze egzemplarze smarta fortwo z napędem elektrycznym.
W sierpniu 1888 r., Bertha Benz odbyła, w towarzystwie swoich dwóch synów, podróż automobilem Benz Patent-Motorwagen, skonstruowanym przez męża, Karla Benza. Trasa przejazdu wiodła z Mannheim do Pforzheim, powrót do Mannheim nastąpił w kilka dni później. Ta pierwsza w historii automobilizmu jazda samochodem na dłuższym odcinku jest dziś uznawana za wydarzenie pionierskie. Sama podróż odbyła się bez większych przygód, miało miejsce jedynie kilka niewielkich problemów technicznych, które udawało się na bieżąco rozwiązać. Troskę wzbudzała jednakże dostępność tzw. "ligroiny" (nafty), ponieważ 4,5-litrowy zapas paliwa w gaźniku - pojazd nie był jeszcze wyposażony w bak - szybko się zużywał. Naftę kupowało się wtedy w aptekach, jedna z nich, w mieście, Wiesloch, wybawiła podróżnych z kłopotu. Zakład istnieje do dziś i z dumą informuje odwiedzających, że tu właśnie mieściła się pierwsza na świecie
"stacja benzynowa".