Trwa ładowanie...
d7l15si
IAR

Prawo jazdy terminowe czy bezterminowe?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prawo jazdy terminowe czy bezterminowe?
(MBTiGM)
d7l15si

*Trybunał Konstytucyjny weźmie dziś pod lupę przepisy ustawy o kierujących pojazdami. Zrobi to na wniosek grupy posłów i senatorów Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Polskiego Stronnictwa Ludowego. *

Uważają oni, że wymiana bezterminowych dokumentów na nowe, ważne przez 15 lat, jest niezgodna z ustawą zasadniczą. Ich zdaniem, narusza zasady ochrony praw nabytych. Wnioskodawcy akcentują fakt, że nowe przepisy wymuszają na kierowcach konieczność poddania się badaniom lekarskim na własny koszt.

Prawa jazdy wydane po 18 stycznia tego roku, czyli po wejściu w życie nowej ustawy o kierujących pojazdami, są ważne przez 15 lat. Wcześniej były wydawane bezterminowo. Ale okazuje się, że również dokumenty wydane przed tą datą stracą swój bezterminowy charakter, a ich posiadacze będą musieli wymienić je na nowe w latach 2028-2033.

Posłowie ograniczyli się do zarzucenia niekonstytucyjności trzem artykułom, choć nie brakuje głosów, że ustawa jest tak rażąco niezrozumiała, nieścisła i budzi tyle trudności interpretacyjnych, że powinna być zakwestionowana w całości.

Potrenuj przed egzaminem! Duży wybór testów na prawo jazdy na Allegro. Kliknij i sprawdź oferty!

d7l15si

Podziel się opinią

Share
d7l15si
d7l15si