Trwa ładowanie...

Polisę OC można wzbogacić o dodatki

Polisę OC można wzbogacić o dodatkiŹródło: Daisy Daisy/Fotolia.com
d1h18b6
d1h18b6

Ubezpieczyciele szukają różnych sposobów, aby zachęcić klientów do swoich usług. Konkurencja między nimi nie opiera się jedynie na cenie, ale też usługach dodatkowych, które mogą uzupełnić polisę OC.

Jest to najczęściej kupowany rodzaj ubezpieczenia - wynika to z obowiązku wykupienia polisy odpowiedzialności cywilnej przez wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Dzięki temu kierowcy nie muszą się martwić kosztami odszkodowania w przypadku spowodowania wypadku lub kolizji na drodze. Dokładny zakres ochrony opisany jest w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oznacza to, że do stosowania tego zapisu zobowiązani są wszyscy ubezpieczycie, a co za tym idzie, oferowane przez nich polisy powinny gwarantować identyczną ochronę.

- Skoro ubezpieczyciele nie mają możliwości konkurować między sobą podstawowym zakresem OC, to postanowili inaczej zawalczyć o klienta. Oczywistą płaszczyzną konkurencji jest cena. Każdy kierowca porównując ich wysokość w kilkunastu towarzystwach znajdzie dla siebie zarówno tanie, jak i bardzo drogie ubezpieczenie. Warto również wziąć pod uwagę dodatkowe usługi i wybrać ubezpieczyciela, który zaoferuje więcej za jak najmniej - mówi Bartłomiej Behnke z Superpolisa.pl.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ * Wielu kierowców zwyczajnie zapomina o dodawanych do podstawowego pakietu OC usługach lub postrzega je jako zbędny wydatek. Nie zawsze jednak tak jest. Wybraliśmy pięć najczęściej proponowanych uzupełnień polisy, które mogą okazać się pomocne. Pierwszym z nich jest ubezpieczenie typu mini casco, skierowane do tych, którzy uznają, że standardowe pakiety autocasco zawierają zbyt szeroki zakres ochrony lub są zwyczajnie za drogie. W pomniejszonym wariancie ubezpieczeniowym objęte są szkody całkowite czyli takie, w których koszt naprawy przekracza 70 proc. wartości pojazdu. Mini casco refunduje uszkodzenia auta zaistniałe w wyniku pożaru (rzadziej wynikające z innych żywiołów) i w przypadku kradzieży.

Kolejnym popularnym rozwiązaniem jest polisa NNW, która zależnie od wybranego wariantu, chroni tylko kierowcę lub kierowcę i pasażerów ubezpieczonego pojazdu, którzy ucierpią w spowodowanym przez prowadzącego wypadku. Ubezpieczenie zapewnia świadczenia, których wysokość uzależniona jest od doznanych w wypadku obrażeń. NNW jest szczególnie przydatne, kiedy do wypadku dojdzie z naszej winy, wtedy nie możemy liczyć na odszkodowanie z OC.

d1h18b6

Najpowszechniejszym dodatkiem, często dołączanym do obowiązkowego OC w formie gratisu, jest assistance komunikacyjne. Pakiet ubezpieczeń pomocowych tego typu zapewnia ochronę kierowcy i pasażerów w czasie podróży samochodem w zakresie pomocy technicznej, informacyjnej i medycznej. Udzielana jest ona w razie wypadku lub awarii pojazdu. Towarzystwa często proponują też ubezpieczenie bagażu, które refunduje koszty związane z uszkodzeniem, zniszczeniem i utratą bagażu podróżnego znajdującego się w ubezpieczonym pojeździe lub w bagażniku zewnętrznym zamontowanym na tym pojeździe.

Ostatnim popularnym dodatkiem jest Zielona Karta. OC wykupione w Polsce obowiązuje w 32 krajach, w których zawarto Porozumienie Wielostronne. Są to kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Natomiast w krajach, takich jak Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja i Ukraina oprócz ważnego ubezpieczenia OC, potrzebny będzie także Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, czyli tzw. Zielona Karta. Zapewni ona niezbędną ochronę, a także skróci realizowanie formalności i wyeliminuje ewentualne utrudnienia na granicy.

ll/moto.wp.pl

d1h18b6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1h18b6
Więcej tematów