Trwa ładowanie...

Podwyżka kar za brak OC. Znamy stawki na 2022 r.

Ubezpieczenie OC jest wymagane dla wszystkich pojazdów poruszających się po publicznych drogach – w tym również motocykli. Za brak wykupionej polisy grozi kara, której wysokość zmienia się każdego roku. Wiadomo już, ile prawdopodobnie będzie ona wynosić w 2022 r.

Share
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego brak grozi kara Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a za jego brak grozi kara Źródło: Getty Images, fot: skynesher
d1p65yu

Rząd przedstawił propozycję płacy minimalnej w 2022 r. Ma ona wynieść 3 tys. zł brutto. Jest to informacja ważna dla każdego kierowcy, gdyż to właśnie od płacy minimalnej przepisy uzależniają wysokość kary za brak komunikacyjnego ubezpieczenia OC.

W przypadku motocykli kara za brak OC wynosi jedną trzecią płacy minimalnej, a to oznacza, że najprawdopodobniej w 2022 r. będzie to 1000 zł. Jeśli przerwa w ubezpieczeniu wyniesie od 4 do 14 dni, do zapłaty będzie połowa tej kwoty, czyli 500 zł. W przypadku braku polisy OC na motocykl do 3 dni przewidziano najniższą karę, która w 2022 r. powinna wynieść 200 zł.

Ubezpieczenie motocykla jest dużo tańsze niż samochodu i przekłada się to też na wysokość kar. Dla aut będą to kwoty odpowiednio 6000 zł, 3000 zł i 1200 zł. Najwyższych kar muszą się obawiać posiadacze samochodów ciężarowych i autobusów – 9000 zł, 4500 zł i 1800 zł.

d1p65yu

Warto pamiętać, że ubezpieczony musi być każdy zarejestrowany pojazd. Nawet jeśli motocykl stoi nieużywany w garażu, to - zgodnie z prawem - musi mieć wykupioną polisę OC. Nie ma co w takiej sytuacji liczyć na to, że bez policyjnej kontroli uda się uniknąć kary. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma bazę danych uzupełnianą informacjami z towarzystw ubezpieczeniowych, która jest stale kontrolowana i w ten sposób system może automatycznie odnotować brak OC pojazdu.

Kiedy można narazić się na karę? Oczywiście w sytuacji, gdy polisy OC nie opłaci się w terminie. Jednak często można jeździć bez OC zupełnie nieświadomie. Trzeba pamiętać, że przy zakupie używanego motocykla czy samochodu ubezpieczenie poprzedniego właściciela obowiązuje tylko do końca wykupionego okresu. Następnie nie zostanie automatycznie przedłużone. Nowy właściciel musi zrobić to sam.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1p65yu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p65yu
d1p65yu
Więcej tematów