Podium Gładysza na Oschersleben

Podium Gładysza na OscherslebenŹródło: Materiały prasowe
d3gukzi
d3gukzi

Ósmy i dziewiąty wyścig pucharu Scirocco R Cup został rozegrany na torze Oschersleben w Niemczech. W sobotnim wyścigu Adam Gładysz zajął trzecie miejsce i po raz czwarty w tym sezonie stanął na podium. Niedzielnej rundy Tarnowianin niestety nie może zaliczyć do udanych, na drugim okrążeniu wypadł z toru i zajął ostatecznie szesnastą pozycję. Na dwa wyścigi przed zakończeniem zmagań, tytuł mistrzowski zapewnił sobie, w dniu 24 urodzin, Szwed Ola Nilsson.

W sobotę i niedzielę, 15 i 16 września rozegrane zostały wyścigi nr osiem i dziewięć w sezonie 2012 pucharu Scirocco R. Areną zmagań, był tor leżący niecałe 80 km od Wolfsburga - Oschersleben. Obiekt znajdujący się na przedmieściach Magdeburga, oficjalnie otwarty został w 1997 roku, mierzy 3.696 km długości i gości kierowców startujących w pucharach organizowanych przez Volkswagena od 1998 roku. Był to już drugi weekend, podczas którego odbyły się dwa wyścigi, a co za tym idzie, szansa na zmiany w klasyfikacji generalnej pucharu była większa dla każdego zawodnika. Szczególnie istotny był fakt, że wyniki pierwszego z wyścigów ustaliły kolejność do startu w drugim wyścigu (pierwsza ósemka startowała w odwrotnej kolejności).

Przed rozpoczęciem zmagań, w klasyfikacji generalnej pierwszy, z dużą przewagą punktową był Szwed Ola Nilsson. Zawodnik ten z 350 punktami miał znaczną przewagę nad drugim w zestawieniu Adamem Gładyszem (218 pkt).

Na Oschersleben w kategorii legend wystartowali Klaus Niedzwiedz, Kurt Thiim, Pierre-Henri Raphanel oraz Andreas Schweiger. Pierwsza dwójka to dobrze znani fanom serii DTM kierowcy, którzy łącznie wygrali 25 wyścigów tej serii. Jako legendy pucharu Scirocco R występowali już trzykrotnie. Do francuza Raphanel’a, byłego kierowcy formuły 1, należy rekord świata maksymalnej prędkości osiągniętej seryjnie produkowanym samochodem drogowym – 431,072 km/h, który osiągnął w roku 2010 w modelu koncernu VW - Bugatti Veyron 16.4 Super Sport. Andreas Schweiger to znany z telewizyjnego show „Die Kochprofis – Einsatz am Herd” kucharz, którego monachijska restauracja otrzymała gwiazdkę w cenionym na całym świecie rankingu restauracji Michelin.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

W sobotnim wyścigu znakomicie wystartowała dwójka Moritz Oestreich oraz Adam Gładysz i to oni po pierwszych kilkuset metrach wysunęli się na pierwsze dwa miejsca w wyścigu (Niemiec przed Polakiem). Ostatecznie to Ola Nilsson wygrał wyścig, mijając metę zaledwie 0,021s przed Oestreichem i tym samym pieczętując swoją wygraną w całym Pucharze Scirocco R-Cup 2012. Wygraną Nilsson sprawił sobie największy prezent, jaki mógł otrzymać z okazji swoich 24-tych urodzin. Gładysz ukończył wyścig na trzeciej pozycji, jakub Litwin na piątej. W niedzielę najbardziej zacięta walka toczyła się o pierwsze trzy miejsca i tak na linię mety jako pierwszy wjechał Szwed Marthen, przed Kasperem Jensenem z Danii, który zepchnął na trzecie miejsce w walce na ostatnich okrążeniach Amerykanina Dennisa Trebinga. Polacy linię mety tym razem minęli na dalszych pozycjach - Jakub Litwin jako ósmy, a Adam Gładysz jako
szesnasty.

W klasyfikacje generalnej prowadzi Nilsson z 442 punktami. Adam Gładysz spadł na trzecią lokatę w zestawieniu łącznym (268 pkt) i traci 3 punkty do Dennisa Trebinga.