Trwa ładowanie...
d2sctec

PiS chce wcielenia ITD do policji

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
PiS chce wcielenia ITD do policji
(East News/Wojciech Strozyk/Reporter)
d2sctec

Szykuje się rewolucja w kontrolach drogowych. Nowy rząd chce wcielenia Inspekcji Transportu Drogowego do policji. Ma to usprawnić pracę i ograniczyć wydatki spowodowane działaniem dwóch podobnych instytucji. Sami pracownicy ITD też będą mieli powód do zadowolenia.

Kierowców i służby zajmujące się kontrola na drogach czekają spore zmiany. Już poprzedni sejm zdecydował, że straże miejskie i gminne od 1 stycznia 2016 stracą możliwość obsługi przenośnych fotoradarów. Teraz najprawdopodobniej będzie nas czekała jeszcze większa rewolucja. Mariusz Błaszczak, nowy szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, chce wcielić ITD w szeregi policji – informuje „Rzeczpospolita”. Drogówka ma przejąć kompetencje i sprzęt Inspekcji Transportu Drogowego. Pomysł zmian tłumaczony jest faktem, że teraz dwie instytucje mają podobne zadania, a to nie tylko wprowadza komplikacje, ale też podnosi koszty.

Najważniejszą informacją dla kierowców jest to, że w takim przypadku policja przejmie system fotoradarów zarządzany teraz przez ITD. W jego skład wchodzą również urządzenia, które mają zacząć działać w najbliższym czasie. Razem będzie to 400 stacjonarnych fotoradarów, 29 systemów odcinkowych pomiarów prędkości, 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle i 29 fotoradarów mobilnych. Choć ITD zapewnia, że system działa sprawnie, to od dawna budzi on sporo wątpliwości. Policjanci mają większe uprawnienia, a zatem będą mogli skuteczniej ścigać kierowców, którzy unikają zapłacenia mandatu. Skala tego procederu jest aktualnie bardzo duża. Jak podaje „Rz”, aż 40 proc. kierowców uniknęło mandatu, ponieważ nie podali, kto prowadził samochód.

d2sctec

Przed laty policja chętnie pozbyła się fotoradarów na rzecz ITD, gdyż brakowało funkcjonariuszy do obsługi systemu. Jak sytuacja ma wyglądać teraz? Pracownicy ITD mają zostać włączeni do policji – informuje „RMF FM”. Dzięki temu ma nie być problemów kadrowych, a obsługą systemu fotoradarów będą się zajmowały te same osoby, co dotychczas. Co więcej, oznacza to, że staną się funkcjonariuszami służb mundurowych, a zatem zyskają większe uprawnienia. Oprócz tego będą mogli też liczyć na policyjne przywileje.

Kiedy miałoby nastąpić włączenie ITD do policji? Tego jeszcze nie wiadomo. Nie są też znane szczegóły dotyczące zmian. Można się jednak spodziewać, że szybkie przedstawienie tematu przez nowego ministra oznacza, iż już niedługo powstanie projekt nowego prawa.

sj, moto.wp.pl

Zobacz bestsellery opon zimowych!

d2sctec

Podziel się opinią

Share

d2sctec

d2sctec