Trwa ładowanie...
d42brl0

Pamiętaj o światłach!

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pamiętaj o światłach!
d42brl0

| [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/jpeg/12272/swiatlan-01.jpeg',500,375) ) |
| --- | Od 17 kwietnia ze świateł mijania lub do jazdy dziennej trzeba będzie korzystać całą dobę przez cały rok. Tego właśnie dnia wejdą w życie przepisy znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw nr 57 wczoraj, 2 kwietnia. Od dzisiaj liczony jest 14-dniowy okres vacatio legis, pozwalający wszystkim zainteresowanym na zapoznanie się z nowymi przepisami. Po dwóch tygodniach, czyli 17 kwietnia, zaczną one obowiązywać.

d42brl0

*Najważniejsze bezpieczeństwo *

O wymuszenie przepisami konieczności całodobowego korzystania ze świateł apelowali m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich i specjalnie w tym celu powołana Koalicja na rzecz jazdy na światłach przez cały rok.

Powoływali się przy tym m.in. na analizy Komisji Europejskiej ds. Energii i Transportu, według których stosowanie świateł non-stop przez cały rok może zmniejszyć liczbę wypadków z udziałem co najmniej dwóch pojazdów, do których dochodzi w dzień, o 5-15 proc., a liczbę wypadków z udziałem motocykli o 32 proc.

- Wprowadzenie obowiązku całodobowej jazdy na światłach jest bardzo dobrą informacją. Nie ma wątpliwości, że na naszych drogach będzie dzięki temu bezpieczniej. Z szacunków Polskiego Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że rozszerzenie w Polsce obowiązku używania świateł przez całą dobę na resztę roku zaowocuje spadkiem liczby zabitych w wypadkach z udziałem co najmniej dwóch pojazdów o 20 proc. – mówi Tomasz Wajda z Koalicji na rzecz jazdy na światłach przez cały rok.

d42brl0

- Nawet, jeśli obowiązek jazdy ze światłami spowoduje wzrost zużycia paliwa, to koszty z tym związane będą niewspółmiernie małe do zysków w postaci ratowania życia ludzkiego – podkreśla Tomasz Wajda.

*Mandaty do 500 zł?! *

Wejście w życie przepisów nakazujących jazdę na światłach przez całą dobę wymusza zmiany w taryfikatorze mandatów. Nie wiadomo, czy Komenda Główna Policji i Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdążą z jego przygotowaniem.

- Jeśli taryfikator mandatów nie będzie gotowy na 17 kwietnia, wypisywanie mandatów będzie się odbywać na zasadach ogólnych. Oznacza to, że za jazdę bez świateł policjant będzie mógł ukarać kierowcę kwotą do 500 zł. Spodziewać się jednak należy się, że nie będzie to więcej niż obecnie, czyli 100 zł za jazdę bez świateł w ciągu dnia i 200 zł za jazdę bez świateł w nocy. Pewien problem dotyczy punktów karnych. Możliwe, że w okresie przejściowym nie będą one w ogóle przypisywane – mówi komisarz Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji.

d42brl0

*Europa na światłach *

Przepisy nakazujące jazdę cały rok na wszystkich drogach ze światłami w dzień obowiązują już w: Danii, Estonii, Finlandii, na Łotwie, w Austrii, Szwecji, Słowenii i w Czechach. Podobnie jest na niektórych drogach we Włoszech, na Węgrzech i w Portugalii. Na Litwie i Słowacji póki co światła trzeba włączać w okresie jesienno-zimowym.

ZOBACZ TEŻ:

Nowe pytania na „prawko”

d42brl0

Niczym miecz samuraja - Nissan Nismo 350Z

Koniec niebieskich radiowozów

Polska znów łamie unijne przepisy!

Autor: Maciej Pobocha |

|
| --- |

d42brl0

Podziel się opinią

Share

d42brl0

d42brl0